HOME NEWS SCHEDULE POINTS RESULTS LINEUPS SPONSORS PHOTOS VIDEOS TRACK INFO RULES/FORMS CONTACT  

Results for June 27, 2020

Print this page
June 27, 2020

OFFICIAL RESULTS
United States Racing Association
Summit USRA Weekly Racing Series
Salute to 2020 Seniors Night presented by Jerry Goebel, State Farm
Hamilton County Speedway driven by Spangler Automotive, Webster City, Iowa
Saturday, June 27, 2020

Showing finishing position, starting position in parentheses, car number, driver and hometown.

OLSEN FAMILY USRA MODIFIEDS

TexTrail Trailer Parts Heat Race #1:
1. (1) 12 Mark Elliott, Webster City, Iowa
2. (2) 21 Ben Nading, Ankeny, Iowa
3. (4) 5D Devon Havlik, Iowa Falls, Iowa
4. (6) 14E Chase Ellingson, Williams, Iowa
5. (3) 211 Jesse Ely, Webster City, Iowa
6. (5) 41 Nate Hughes, Humboldt, Iowa
7. (7) 75 Jeffery MacRunnel, Webster City, Iowa

K97 Heat Race #2:
1. (2) 8X Scott Olson, Blairsburg, Iowa
2. (6) 00J J.D. Auringer, Waterloo, Iowa
3. (1) 57 Duke Erickson, Sioux Falls, S.D.
4. (4) 9 Ben Kraus, Britt, Iowa
5. (5) 2C Carey Umbarger, Mason City, Iowa
6. (3) 3W Garett Wilson, Carlisle, Iowa

Feature:
1. (1) 12 Mark Elliott, Webster City, Iowa
2. (10) 00J J.D. Auringer, Waterloo, Iowa
3. (2) 57 Duke Erickson, Sioux Falls, S.D.
4. (9) 21 Ben Nading, Ankeny, Iowa
5. (4) 2C Carey Umbarger, Mason City, Iowa
6. (8) 14E Chase Ellingson, Williams, Iowa
7. (7) 8X Scott Olson, Blairsburg, Iowa
8. (11) 41 Nate Hughes, Humboldt, Iowa
9. (3) 211 Jesse Ely, Webster City, Iowa
10. (12) 3W Garett Wilson, Carlisle, Iowa
11. (5) 9 Ben Kraus, Britt, Iowa
12. (13) 75 Jeffery MacRunnel, Webster City, Iowa
13. (6) 5D Devon Havlik, Iowa Falls, Iowa

SENECA FOUNDRY USRA STOCK CARS

TexTrail Trailer Parts Heat Race #1:
1. (2) 35 Bill Crimmins, Fort Dodge, Iowa
2. (6) 11 Jesse Brown, Nashua, Iowa
3. (1) 4ORD Bob Sutherland, Blairsburg, Iowa
4. (7) 19 Reid Keller, Webster City, Iowa
5. (4) 7H Philip Holtz, Manchester, Iowa
6. (3) 52 Nathan Ely, Webster City, Iowa
7. (5) 10 Justin Ades, Webster City, Iowa

K97 Heat Race #2:
1. (1) 7J John Campbell, Belmond, Iowa
2. (2) 57X Jesse Olson, Mankato, Minn.
3. (4) 14 Todd Staley, Webster City, Iowa
4. (7) 87 Dylan Suhr, Waterloo, Iowa
5. (3) 42 Coy Van Hauen, Nora Springs, Iowa
6. (6) 87T Travis Shipman, Mason City, Iowa
7. (5) 47 Parker Slagle, Eagle Grove, Iowa

Feature:
1. (2) 11 Jesse Brown, Nashua, Iowa
2. (4) 19 Reid Keller, Webster City, Iowa
3. (6) 35 Bill Crimmins, Fort Dodge, Iowa
4. (1) 4ORD Bob Sutherland, Blairsburg, Iowa
5. (10) 7J John Campbell, Belmond, Iowa
6. (5) 7H Philip Holtz, Manchester, Iowa
7. (7) 14 Todd Staley, Webster City, Iowa
8. (3) 42 Coy Van Hauen, Nora Springs, Iowa
9. (14) 47 Parker Slagle, Eagle Grove, Iowa
10. (13) 10 Justin Ades, Webster City, Iowa
11. (8) 87 Dylan Suhr, Waterloo, Iowa
12. (12) 87T Travis Shipman, Mason City, Iowa
13. (9) 57X Jesse Olson, Mankato, Minn.
14. (11) 52 Nathan Ely, Webster City, Iowa

STEIN HEATING & COOLING USRA B-MODS

TexTrail Trailer Parts Heat Race #1:
1. (1) 56 Ty Griffith, Webster City, Iowa
2. (2) 13 Lucus Jones, Fort Dodge, Iowa
3. (4) 33S Dustin Steinbrink, Austin, Minn.
4. (5) 99 Rocky Caudle, Ellsworth, Iowa
5. (7) 9J Jeremiah Reed, Otho, Iowa
6. (6) D1 Damion Elliott, Webster City, Iowa
7. (3) 40 George Gilliland, Lehigh, Iowa

K97 Heat Race #2:
1. (2) 1 Doug McCollough, Webster City, Iowa
2. (1) 85T Brandon Toftee, Otho, Iowa
3. (3) 66 Levi Chipp, Latimer, Iowa
4. (5) 4 Jason Bass, Fort Dodge, Iowa
5. (4) 88 Bryer McCoy, Webster City, Iowa
6. (6) 52 LaDon Sams, Fort Dodge, Iowa

Feature:
1. (3) 56 Ty Griffith, Webster City, Iowa
2. (1) 33S Dustin Steinbrink, Austin, Minn.
3. (6) 4 Jason Bass, Fort Dodge, Iowa
4. (7) 85T Brandon Toftee, Otho, Iowa
5. (8) 1 Doug McCollough, Webster City, Iowa
6. (5) 99 Rocky Caudle, Ellsworth, Iowa
7. (10) 88 Bryer McCoy, Webster City, Iowa
8. (9) 9J Jeremiah Reed, Otho, Iowa
9. (2) 13 Lucus Jones, Fort Dodge, Iowa
10. (12) D1 Damion Elliott, Webster City, Iowa
11. (11) 40 George Gilliland, Lehigh, Iowa
12. (13) 52 LaDon Sams, Fort Dodge, Iowa
13. (4) 66 Levi Chipp, Latimer, Iowa

DIAMOND IN THE ROUGH USRA HOBBY STOCKS

TexTrail Trailer Parts Heat Race #1:
1. (1) 7B Eric Stanton, Carlisle, Iowa
2. (3) 266 Justin Lichty, Waterloo, Iowa
3. (4) 50 Bryce Sommerfeld, Fort Dodge, Iowa
4. (6) 42T Bill Bonnett, Knoxville, Iowa
5. (5) 136 Tanner Green, Hampton, Iowa
6. (7) 35 Riley Crimmins, Fort Dodge, Iowa
7. (8) 10 John Ades, Rippey, Iowa
8. (2) 25T Tanner Redman, Webster City, Iowa

K97 Heat Race #2:
1. (2) 4D Daniel Ayers, Webster City, Iowa
2. (1) 34 Lincoln Miller, Eagle Grove, Iowa
3. (6) 83 Scott Dobel, Manly, Iowa
4. (5) 24R Roger Haupt, Webster City, Iowa
5. (3) 15 Jeremy Crimmins, Fort Dodge, Iowa
6. (7) 11 Sam Umbarger, Garner, Iowa
7. (4) 10X Danny Sassman Jr., Fort Dodge, Iowa

Feature:
1. (2) 15 Jeremy Crimmins, Fort Dodge, Iowa
2. (7) 83 Scott Dobel, Manly, Iowa
3. (10) 7B Eric Stanton, Carlisle, Iowa
4. (1) 50 Bryce Sommerfeld, Fort Dodge, Iowa
5. (6) 24R Roger Haupt, Webster City, Iowa
6. (9) 266 Justin Lichty, Waterloo, Iowa
7. (3) 42T Bill Bonnett, Knoxville, Iowa
8. (14) 10X Danny Sassman Jr., Fort Dodge, Iowa
9. (13) 10 John Ades, Rippey, Iowa
10. (8) 4D Daniel Ayers, Webster City, Iowa
11. (5) 136 Tanner Green, Hampton, Iowa
12. (12) 11 Sam Umbarger, Garner, Iowa
13. (15) 25T Tanner Redman, Webster City, Iowa
14. (11) 35 Riley Crimmins, Fort Dodge, Iowa
15. (4) 34 Lincoln Miller, Eagle Grove, Iowa

MYRACEPASS USRA TUNERS

TexTrail Trailer Parts Heat Race #1:
1. (2) 440 Jaedon Erickson, Welcome, Minn.
2. (6) 0 Ryan Havel, Lone Tree, Iowa
3. (7) 41 Matt Oberhelman, Fort Dodge, Iowa
4. (5) 37 Ryan Bryant, Mason City, Iowa
5. (3) 15 Cody Pontious, Sac City, Iowa
6. (1) 22R Danny Robinson, Tama, Iowa
7. (4) 31 Spencer Nelson, Rockwell, Iowa

K97 Heat Race #2:
1. (3) 02 John Gill, Marshalltown, Iowa
2. (5) 43 Jade Lange, Humboldt, Iowa
3. (1) 23H Alex Hayes, Lone Tree, Iowa
4. (6) K9 Brad Havel, Iowa City, Iowa
5. (4) 911 Austin Jones, Webster City, Iowa
6. (2) 45 John Dahlsten, Pomeroy, Iowa

Feature:
1. (1) 02 John Gill, Marshalltown, Iowa
2. (5) 37 Ryan Bryant, Mason City, Iowa
3. (3) 23H Alex Hayes, Lone Tree, Iowa
4. (8) 0 Ryan Havel, Lone Tree, Iowa
5. (10) 43 Jade Lange, Humboldt, Iowa
6. (7) K9 Brad Havel, Iowa City, Iowa
7. (6) 440 Jaedon Erickson, Welcome, Minn.
8. (2) 41 Matt Oberhelman, Fort Dodge, Iowa
9. (4) 15 Cody Pontious, Sac City, Iowa
10. (9) 911 Austin Jones, Webster City, Iowa
11. (11) 22R Danny Robinson, Tama, Iowa
12. (12) 45 John Dahlsten, Pomeroy, Iowa
DNS – 31 Spencer Nelson, Rockwell, Iowa