Staley, Jackson, Gulbrandson rumble to Wednesday night wins in Webster City

Print this page
June 12, 2019

Todd Staley celebrates after winning the Seneca Foundry USRA Stock Car feature during the Rumble By River at the Hamilton County Speedway driven by Spangler Automotive.
Todd Staley celebrates after winning the Seneca Foundry USRA Stock Car feature during the Rumble By River at the Hamilton County Speedway driven by Spangler Automotive.

On a sunny but chilly “Hump Day” at the Hamilton County Speedway driven by Spangler Automotive, the Rumble By The River lived up to its name with the drivers in the Arnold Motor Supply Iron Man Challenge putting on a wild show for the bundled-up fans.

Tuesday’s program was rained out, so the speedway hosted a one-day blockbuster on Wednesday that attracted the best of the best from Iowa and several surrounding states.

Steady Staley banks big bucks: The Seneca Foundry USRA Stock Cars always provide a nail-biting experience for the fans of the historic half-mile clay oval in Webster City, Iowa, and with $3,000 up for grabs Wednesday night not a single driver wanted to give a single inch—which isn’t a whole lot less than what Todd Staley won the 35-lap feature race by.

Along with general manger Brad Ratcliff, Staley spent many hours the last two days preparing the track surface for the big show and was rewarded with yet another smooth race track that produced tons of passing and let drivers use every inch of the track from top to bottom.

Staley, however, primarily used just the top of his hometown half-mile oval.

Starting on the pole put the USRA and USMTS boss on the bottom of the track for the start of the race and by the end of the first lap he was battling to hang on to fourth place.

Moving to the top, he returned to the bottom again a few laps later but eventually settled on the high line after slipping as far back as sixth.

Meanwhile, multi-time national champ Mitch Hovden of Decorah was blistering the field but saw his big advantage wiped out by a caution flag just shy of the halfway point of the race.

When the green flag returned, two drivers squirted past Hovden in turns one and two with Hovden tagging the wall in the opposite corner one lap later and dropping out of the top five.

The battle for the lead became a three-way fight between Decorah’s Dillon Anderson, Brian Mahlstedt and Staley when Mahlstedt’s ride went up in smoke with 18 down and 17 to go.

On the ensuing restart, Staley took command and fended off multiple challenges from Anderson and Derek Green of Granada, Minn., when the yellow flag waved for the final time with six laps to go.

The final stretch run was amazing with Hovden rising from the dead and blasting ahead of Anderson and Green to claim the second spot and begin applying heavy pressure to Staley as the pair raced nose to tail with the right side of their race cars clearing the mud off of the concrete wall in the corners.

Green fought back and powered underneath Hovden as Staley continued at the front of the four-car freight train. In the final turn, Staley remained at the top of the banking with Hovden in the middle and Green down low with the trio exiting the final turn virtually side by side.

At the finish line, Staley emerged with his first win of the 2019 campaign while Green nipped Hovden for runner-up honors. Jason Minnehan got by Anderson to take the fourth position at the checkers.

In addition to banking three grand, Staley also received a new kayak courtesy of Stumpy’s Stow & Mow and Stumpy’s Bar & Grill.


Todd Staley won the Seneca Foundry USRA Stock Car feature.

Jackson on the money: Whenever or wherever there’s big money on the line, more often than not Kris Jackson is money in the bank. Such was the case again in Wednesday night’s Stein Heating & Cooling USRA B-Mod 30-lap feature.

Following a brief visit from the yellow flag on the opening lap, the field of five-star B-Mod racers went the distance from there without a single caution which made for some hair-raising lapped traffic for the front-runners to navigate.

Jackson, from Lebanon, Mo., started on the outside of the three-wide front row, and took the lead on the first lap. Although he led the last one too and every lap in between, the defending Summit USRA Weekly Racing Series national champion had to contend with Webster City’s Ty Griffith—the defending track champion in the division.

Griffith stuck with Jackson the whole way, racing side-by-side for most of the first half of the race. Back-markers sometimes helped and sometimes hindered the leaders, but Jackson was able to maintain the top spot throughout to earn the $2,500 top prize while Griffith settled for the runner-up paycheck.

Jared Boumeester of Waseca, Minn., claimed the third spot following an extended battle with defending Iron Man champ Dan Hovden of Decorah, who finished fourth. Boone’s Jake McBirnie finished fifth.

Jackson received a a new kayak courtesy of Auto Drive of Fort Dodge on top of his winner’s check.


Kris Jackson won the Stein Heating & Cooling USRA B-Mod feature.

Gulbrandson gets $2,000 gift: Dustin Gulbrandson of Sioux Falls, S.D., possesses five straight national titles in the Diamond in the Rough USRA Hobby Stock division, but Eric Stanton of Carlisle is generally the man to beat at the Hamilton County Speedway.

The first half of the main event was a tight battle between four drivers but Stanton and Gulbrandson eventually distanced themselves from the rest of the field to settle it among themselves. Stanton led while Gulbrandson followed in second with the laps winding down.

A caution slowed the pace with seven laps remaining. Back under green, Stanton’s race car suddenly lost power and he coasted into the infield while Gulbrandson set sail out front, never to be challenged en route to a $2,000 victory.

Justin Luinenburg of Reading, Minn., followed Gulbrandson to the finish line with Jamie Songer of Ankeny in third and a pair of Manly men--Zac Smith and Scott Dobel—completing the top five.

Gulbrandson also took home a new kayak courtesy of Leon’s Pizza in Webster City and Reilly Armstrong Plumbing of Fort Dodge.


Dustin Gulbrandson won the Diamond in the Rough USRA Hobbys Stock feature.

Up next: Fan Appreciation Night presented by Stein Heating & Cooling takes place this Saturday, June 15, with Super Late Models presented by Malvern Bank topping the card plus Summit USRA Weekly Racing Series action featuring Olsen Family USRA Modifieds, Seneca Foundry USRA Stock Cars, Stein Heating & Cooling USRA B-Mods, Diamond in the Rough USRA Hobby Stocks and MyRacePass.com USRA Tuners.

And most importantly, it’s $5 grandstand admission for everybody 12 and older. Kids 11 and under are free. Pit passes are $30 for adults or $20 for youth ages 6-10 with kids 5 and under free.

The pits open at 4 p.m., grandstands open at 5, hot laps begin at 7 and racing gets underway at 7:30 p.m.

The Hamilton County Speedway driven by Spangler Automotive is located off US 20 at exit 140, then 1.2 miles north, then 0.5 mile east on Bank St., then 0.4 mile south on Bluff St. to the Hamilton County Fairgrounds in Webster City, Iowa. The physical address is 1200 Bluff St, Webster City, IA 50595.

For more information, call (515) 832-6000 or check out HamiltonCoSpeedway.com. You can also get social on Facebook at facebook.com/RaceWebsterCity or Twitter at twitter.com/HamiltonCoSpeed (@HamiltonCoSpeed).

If you're staying overnight with us, there are several great lodging destinations in Webster City. Call the AmericInn at (515) 832-3999 or America's Best Value Inn at (515) 832-3631 or Super 8 at (515) 218-2289 to make reservations. Check out HamiltonCoSpeedway.com/track for more info.

Opening in July 1910, the Hamilton County Speedway is the oldest speedway in the state of Iowa. In 1938, work began on the current location at the Hamilton County Fairgrounds. The semi-banked half-mile dirt track was completed in the spring of 1939, and the first races were held on the track in September of that year.

To learn more about the USRA, visit usraracing.com or call (515) 832-6000. You can also like USRA Racing on Facebook at facebook.com/usraracing, follow twitter.com/usraracing on Twitter and check out the USRA YouTube channel at youtube.com/usratv. Keep up to speed with everything USRA by joining our email list at usraracing.com/subscribe.

= = = = = = = = = = = = = = =

OFFICIAL RESULTS
United States Racing Association
Summit USRA Weekly Racing Series
Arnold Motor Supply Iron Man Challenge
Rumble By The River
Hamilton County Speedway driven by Spangler Automotive, Webster City, Iowa
Wednesday, June 12, 2019

Showing finishing position, starting position in parentheses, car number, driver and hometown.

SENECA FOUNDRY USRA STOCK CARS

TexTrail Trailer Parts Heat Race #1:
1. (4) 15X Mitch Hovden, Decorah, Iowa
2. (5) 7 Jason Minnehan, Churdan, Iowa
3. (6) 67 Kyle Falck, Decorah, Iowa
4. (1) 10 Justin Ades, Webster City, Iowa
5. (8) 19 Reid Keller, Webster City, Iowa
6. (7) 97 Lynn Panos, Calmar, Iowa
7. (3) 05 Craig Berhow, Belmond, Iowa
8. (10) 23 Brayden Gjere, Mabel, Minn.
9. (9) 1G Patrick Graham, Ankeny, Iowa
10. (2) 7J Andy Jones, Webster City, Iowa

K97 Heat Race #2:
1. (3) 24 Josh Zieman, Plymouth, Iowa
2. (1) 47 Parker Slagle, Eagle Grove, Iowa
3. (6) 35 Bill Crimmins, Fort Dodge, Iowa
4. (4) 2J Steve Jackson, Polk City, Iowa
5. (10) 14M Brian Mahlstedt, Ionia, Iowa
6. (7) 33 Kevin Donlan, Decorah, Iowa
7. (5) 87 Dylan Suhr, Waterloo, Iowa
8. (9) 87T Travis Shipman, Mason City, Iowa
9. (2) 15 Allen Govig, Madrid, Iowa
10. (8) 18X Daniel Eckblad, St. Peter, Minn.

Heat Race #3:
1. (4) 44 Dillon Anderson, Decorah, Iowa
2. (3) 14 Todd Staley, Webster City, Iowa
3. (8) 32 Derek Green, Granada, Minn.
4. (6) 14A Blake Adams, McIntire, Iowa
5. (2) 92 Dan Mackenthun, Hamburg, Minn.
6. (5) 7H Philip Holtz, Manchester, Iowa
7. (7) 21 Andrew Borchardt, Plymouth, Iowa
8. (1) 11X Jesse Brown, Nashua, Iowa
9. (9) 11 Jake Masters, Graettinger, Iowa

Heat Race #4:
1. (6) 15X Mitch Hovden, Decorah, Iowa
2. (3) 97 Lynn Panos, Calmar, Iowa
3. (1) 23 Brayden Gjere, Mabel, Minn.
4. (4) 14A Blake Adams, McIntire, Iowa
5. (2) 87T Travis Shipman, Mason City, Iowa
6. (5) 7 Jason Minnehan, Churdan, Iowa
7. (7) 05 Craig Berhow, Belmond, Iowa
8. (8) 7J Andy Jones, Webster City, Iowa
9. (10) 10 Justin Ades, Webster City, Iowa
10. (9) 92 Dan Mackenthun, Hamburg, Minn.

Heat Race #5:
1. (1) 14M Brian Mahlstedt, Ionia, Iowa
2. (2) 1G Patrick Graham, Ankeny, Iowa
3. (5) 33 Kevin Donlan, Decorah, Iowa
4. (3) 21 Andrew Borchardt, Plymouth, Iowa
5. (6) 87 Dylan Suhr, Waterloo, Iowa
6. (8) 24 Josh Zieman, Plymouth, Iowa
7. (10) 47 Parker Slagle, Eagle Grove, Iowa
8. (4) 18X Daniel Eckblad, St. Peter, Minn.
9. (9) 15 Allen Govig, Madrid, Iowa
DNS – 2J Steve Jackson, Polk City, Iowa

Heat Race #6:
1. (2) 32 Derek Green, Granada, Minn.
2. (5) 7H Philip Holtz, Manchester, Iowa
3. (7) 44 Dillon Anderson, Decorah, Iowa
4. (8) 14 Todd Staley, Webster City, Iowa
5. (3) 19 Reid Keller, Webster City, Iowa
6. (9) 11X Jesse Brown, Nashua, Iowa
7. (4) 67 Kyle Falck, Decorah, Iowa
8. (1) 11 Jake Masters, Graettinger, Iowa
9. (6) 35 Bill Crimmins, Fort Dodge, Iowa

“B” Feature:
1. (2) 1G Patrick Graham, Ankeny, Iowa
2. (4) 10 Justin Ades, Webster City, Iowa
3. (8) 92 Dan Mackenthun, Hamburg, Minn.
4. (3) 87 Dylan Suhr, Waterloo, Iowa
5. (1) 21 Andrew Borchardt, Plymouth, Iowa
6. (6) 11X Jesse Brown, Nashua, Iowa
7. (13) 11 Jake Masters, Graettinger, Iowa
8. (5) 87T Travis Shipman, Mason City, Iowa
9. (7) 05 Craig Berhow, Belmond, Iowa
10. (11) 18X Daniel Eckblad, St. Peter, Minn.
11. (9) 7J Andy Jones, Webster City, Iowa
12. (10) 15 Allen Govig, Madrid, Iowa
DNS – 2J Steve Jackson, Polk City, Iowa

“A” Feature:
1. (1) 14 Todd Staley, Webster City, Iowa
2. (8) 32 Derek Green, Granada, Minn.
3. (6) 15X Mitch Hovden, Decorah, Iowa
4. (5) 7 Jason Minnehan, Churdan, Iowa
5. (2) 44 Dillon Anderson, Decorah, Iowa
6. (7) 97 Lynn Panos, Calmar, Iowa
7. (4) 24 Josh Zieman, Plymouth, Iowa
8. (17) 1G Patrick Graham, Ankeny, Iowa
9. (15) 23 Brayden Gjere, Mabel, Minn.
10. (14) 67 Kyle Falck, Decorah, Iowa
11. (21) 21 Andrew Borchardt, Plymouth, Iowa
12. (10) 14A Blake Adams, McIntire, Iowa
13. (19) 92 Dan Mackenthun, Hamburg, Minn.
14. (20) 87 Dylan Suhr, Waterloo, Iowa
15. (9) 7H Philip Holtz, Manchester, Iowa
16. (13) 19 Reid Keller, Webster City, Iowa
17. (16) 35 Bill Crimmins, Fort Dodge, Iowa
18. (12) 33 Kevin Donlan, Decorah, Iowa
19. (18) 10 Justin Ades, Webster City, Iowa
20. (3) 14M Brian Mahlstedt, Ionia, Iowa
21. (22) 11X Jesse Brown, Nashua, Iowa
22. (24) 87T Travis Shipman, Mason City, Iowa
23. (23) 11 Jake Masters, Graettinger, Iowa
24. (11) 47 Parker Slagle, Eagle Grove, Iowa

STEIN HEATING & COOLING USRA B-MODS

TexTrail Trailer Parts Heat Race #1:
1. (6) 65 Kris Jackson, Lebanon, Mo.
2. (2) 66 Levi Chipp, Latimer, Iowa
3. (3) 85T Brandon Toftee, Otho, Iowa
4. (5) 12 Doug Smith, Lake City, Iowa
5. (8) 1 Doug McCollough, Webster City, Iowa
6. (9) 4 Jason Bass, Fort Dodge, Iowa
7. (7) 56H Brandon Hare, Elma, Iowa
8. (10) 11 Jake Masters, Graettinger, Iowa
9. (4) 40 George Gilliland, Lehigh, Iowa
10. (1) 24C Jim Chisholm, Osage, Iowa

K97 Heat Race #2:
1. (5) 99 Rocky Caudle, Elsworth, Iowa
2. (3) 4M Ryan Maitland, Waterloo, Iowa
3. (10) 85 Ben Moudry, Hastings, Minn.
4. (6) 02 Cole Denner, New Hampton, Iowa
5. (9) 82 Jake McBirnie, Boone, Iowa
6. (1) 20J Jeremy Grantham, Allison, Iowa
7. (7) 75 Cole Suckow, Cresco, Iowa
8. (8) 511 Matt Grall, Fort Dodge, Iowa
9. (4) 20 Brandon Schmitt, Beaver Dam, Wis.
10. (2) 88N Nate Albrant, Britt, Iowa

Heat Race #3:
1. (3) 16 Dan Hovden, Decorah, Iowa
2. (4) 81 Jared Boumeester, Waseca, Minn.
3. (1) 56 Ty Griffith, Webster City, Iowa
4. (7) 28 Andy Bryant, Fort Scott, Kan.
5. (10) 49 Nate Whitehurst, Mason City, Iowa
6. (8) 00 Colby Fett, Algona, Iowa
7. (5) 7+ Jared Timmerman, Norwalk, Iowa
8. (9) 21K Dave Kennedy, Sioux Falls, S.D.
9. (6) 98R Kendall Zuetlau, Fort Dodge, Iowa
10. (2) 88 Bryer McCoy, Webster City, Iowa

Heat Race #4:
1. (3) 1 Doug McCollough, Webster City, Iowa
2. (1) 49 Nate Whitehurst, Mason City, Iowa
3. (5) 12 Doug Smith, Lake City, Iowa
4. (2) 4 Jason Bass, Fort Dodge, Iowa
5. (10) 24C Jim Chisholm, Osage, Iowa
6. (8) 85T Brandon Toftee, Otho, Iowa
7. (9) 66 Levi Chipp, Latimer, Iowa
8. (4) 56H Brandon Hare, Elma, Iowa
9. (6) 99 Rocky Caudle, Elsworth, Iowa
10. (7) 40 George Gilliland, Lehigh, Iowa

Heat Race #5:
1. (4) 28 Andy Bryant, Fort Scott, Kan.
2. (1) 85 Ben Moudry, Hastings, Minn.
3. (6) 65 Kris Jackson, Lebanon, Mo.
4. (8) 16 Dan Hovden, Decorah, Iowa
5. (2) 82 Jake McBirnie, Boone, Iowa
6. (7) 20 Brandon Schmitt, Beaver Dam, Wis.
7. (5) 02 Cole Denner, New Hampton, Iowa
8. (9) 88N Nate Albrant, Britt, Iowa
9. (10) 20J Jeremy Grantham, Allison, Iowa
10. (3) 511 Matt Grall, Fort Dodge, Iowa

Heat Race #6:
1. (3) 00 Colby Fett, Algona, Iowa
2. (10) 56 Ty Griffith, Webster City, Iowa
3. (7) 81 Jared Boumeester, Waseca, Minn.
4. (6) 7+ Jared Timmerman, Norwalk, Iowa
5. (1) 11 Jake Masters, Graettinger, Iowa
6. (8) 4M Ryan Maitland, Waterloo, Iowa
7. (9) 88 Bryer McCoy, Webster City, Iowa
8. (4) 75 Cole Suckow, Cresco, Iowa
9. (2) 21K Dave Kennedy, Sioux Falls, S.D.
10. (5) 98R Kendall Zuetlau, Fort Dodge, Iowa

“B” Feature:
1. (3) 11 Jake Masters, Graettinger, Iowa
2. (4) 24C Jim Chisholm, Osage, Iowa
3. (7) 56H Brandon Hare, Elma, Iowa
4. (6) 20 Brandon Schmitt, Beaver Dam, Wis.
5. (2) 7+ Jared Timmerman, Norwalk, Iowa
6. (1) 02 Cole Denner, New Hampton, Iowa
7. (5) 20J Jeremy Grantham, Allison, Iowa
8. (10) 88N Nate Albrant, Britt, Iowa
9. (9) 21K Dave Kennedy, Sioux Falls, S.D.
10. (14) 88 Bryer McCoy, Webster City, Iowa
11. (8) 75 Cole Suckow, Cresco, Iowa
12. (11) 511 Matt Grall, Fort Dodge, Iowa
DNS – 40 George Gilliland, Lehigh, Iowa
DNS – 98R Kendall Zuetlau, Fort Dodge, Iowa

“A” Feature:
1. (3) 65 Kris Jackson, Lebanon, Mo.
2. (1) 56 Ty Griffith, Webster City, Iowa
3. (8) 81 Jared Boumeester, Waseca, Minn.
4. (6) 16 Dan Hovden, Decorah, Iowa
5. (15) 82 Jake McBirnie, Boone, Iowa
6. (9) 00 Colby Fett, Algona, Iowa
7. (7) 28 Andy Bryant, Ft Scott, Kan.
8. (18) 24C Jim Chisholm, Osage, Iowa
9. (4) 1 Doug McCollough, Webster City, Iowa
10. (16) 4 Jason Bass, Fort Dodge, Iowa
11. (10) 12 Doug Smith, Lake City, Iowa
12. (5) 85 Ben Moudry, Hastings, Minn.
13. (11) 4M Ryan Maitland, Waterloo, Iowa
14. (21) 7+ Jared Timmerman, Norwalk, Iowa
15. (17) 11 Jake Masters, Graettinger, Iowa
16. (14) 99 Rocky Caudle, Elsworth, Iowa
17. (20) 20 Brandon Schmitt, Beaver Dam, Wis.
18. (24) 88N Nate Albrant, Britt, Iowa
19. (22) 02 Cole Denner, New Hampton, Iowa
20. (23) 20J Jeremy Grantham, Allison, Iowa
21. (12) 66 Levi Chipp, Latimer, Iowa
22. (19) 56H Brandon Hare, Elma, Iowa
23. (2) 49 Nate Whitehurst, Mason City, Iowa
24. (13) 85T Brandon Toftee, Otho, Iowa

DIAMOND IN THE ROUGH USRA HOBBY STOCKS

TexTrail Trailer Parts Heat Race #1:
1. (4) 50 Bryce Sommerfeld, Fort Dodge, Iowa
2. (5) 85 Jamie Songer, Ankeny, Iowa
3. (10) 42T Tyson Overton, Carlisle, Iowa
4. (2) 81VT Dylan Vandentop, Rock Rapids, Iowa
5. (6) 4D Daniel Ayers, Webster City, Iowa
6. (7) 18Z Zac Smith, Manly, Iowa
7. (1) 11 Nick Janssen, Sioux Falls, S.D.
8. (9) 18 Ryan Boland, Fort Dodge, Iowa
9. (3) 10 John Ades, Rippey, Iowa
10. (8) 11T Todd Uhl, Sheldon, Iowa

K97 Heat Race #2:
1. (1) 17X Justin Luinenburg, Reading, Minn.
2. (2) 29 Brady Link, Waukon, Iowa
3. (6) 6 Dustin Gulbrandson, Sioux Falls, S.D.
4. (8) 81 Zach Smidt, Mason City, Iowa
5. (9) 7B Eric Stanton, Carlisle, Iowa
6. (10) 24R Roger Haupt, Webster City, Iowa
7. (3) 83 Scott Dobel, Manly, Iowa
8. (7) 52/14 Weston Koop, Rockwell, Iowa
9. (5) 8 Levi Vander Weide, Sioux Falls, S.D.
10. (4) 11J Jayden Glenn, Stratford, Iowa

Heat Race #3:
1. (1) 7B Eric Stanton, Carlisle, Iowa
2. (3) 6 Dustin Gulbrandson, Sioux Falls, S.D.
3. (5) 8 Levi Vander Weide, Sioux Falls, S.D.
4. (4) 18Z Zac Smith, Manly, Iowa
5. (7) 83 Scott Dobel, Manly, Iowa
6. (9) 81VT Dylan Vandentop, Rock Rapids, Iowa
7. (10) 11 Nick Janssen, Sioux Falls, S.D.
8. (2) 18 Ryan Boland, Fort Dodge, Iowa
9. (8) 10 John Ades, Rippey, Iowa
10. (6) 85 Jamie Songer, Ankeny, Iowa

Heat Race #4:
1. (10) 17X Justin Luinenburg, Reading, Minn.
2. (2) 24R Roger Haupt, Webster City, Iowa
3. (1) 42T Tyson Overton, Carlisle, Iowa
4. (6) 4D Daniel Ayers, Webster City, Iowa
5. (3) 81 Zach Smidt, Mason City, Iowa
6. (9) 29 Brady Link, Waukon, Iowa
7. (8) 50 Bryce Sommerfeld, Fort Dodge, Iowa
8. (4) 52/14 Weston Koop, Rockwell, Iowa
9. (5) 11T Todd Uhl, Sheldon, Iowa
10. (7) 11J Jayden Glenn, Stratford, Iowa

“A” Feature:
1. (1) 6 Dustin Gulbrandson, Sioux Falls, S.D.
2. (3) 17X Justin Luinenburg, Reading, Minn.
3. (12) 85 Jamie Songer, Ankeny, Iowa
4. (11) 18Z Zac Smith, Manly, Iowa
5. (13) 83 Scott Dobel, Manly, Iowa
6. (4) 50 Bryce Sommerfeld, Fort Dodge, Iowa
7. (8) 29 Brady Link, Waukon, Iowa
8. (15) 11 Nick Janssen, Sioux Falls, S.D.
9. (9) 4D Daniel Ayers, Webster City, Iowa
10. (16) 18 Ryan Boland, Fort Dodge, Iowa
11. (14) 8 Levi Vander Weide, Sioux Falls, S.D.
12. (18) 10 John Ades, Rippey, Iowa
13. (6) 24R Roger Haupt, Webster City, Iowa
14. (10) 81VT Dylan Vandentop, Rock Rapids, Iowa
15. (20) 11J Jayden Glenn, Stratford, Iowa
16. (2) 7B Eric Stanton, Carlisle, Iowa
17. (5) 42T Tyson Overton, Carlisle, Iowa
18. (19) 11T Todd Uhl, Sheldon, Iowa
19. (7) 81 Zach Smidt, Mason City, Iowa
20. (17) 52/14 Weston Koop, Rockwell, Iowa

= = = = = = = = = = = = = = =

HAMILTON COUNTY SPEEDWAY MARKETING PARTNERS: Malvern Bank, Spangler Automotive, Seneca Foundry, Stein Heating & Cooling, Diamond in the Rough, D&B Agro-Systems, Casey's General Store, Humes Distributing, Pepsi Beverages, Pizza Hut, NAPA Auto Parts, Lamperts, K.C. Nielsen Ltd., Tex Trail Trailer Parts, Windsor Manor Assisted Living, State Farm Insurance, Hy-Vee, Good Life RV, Gilbert Jewelers, Casady Brothers Implement, McDonald's, WCF Financial Bank, Availa Bank, Tolle Automotive, Foster Funeral & Cremation, Gilbert Flooring & Paint, American Family Insurance, Farm Credit Services of America, Dinsdale Motors, Murphy Carpentry, DCD Concrete Coatings.