HOME NEWS SCHEDULE POINTS RESULTS LINEUPS SPONSORS PHOTOS VIDEOS TRACK INFO RULES/FORMS CONTACT  

DeFrance dances into Hamilton County Speedway winners circle; Gulbrandson breaks Stantonís Hobby Stock stranglehold

Print this page
June 1, 2019

Saturday was Ladies Night presented by Neighborhood Realty at the Hamilton County Speedway driven by Spangler Automotive with a special Summit USRA Weekly Racing Series seven-division racing card on the menu for women, men, young and old.

The Super Late Models presented by Malvern Bank never disappoint, and Marshalltown’s Darrel DeFrance did not disappoint his following as he claimed a wire-to-wire victory to become the third different winner in three shows this season.

Gabe Umbarger of Garner captured the runner-up honors by holding off points leader Jason Hahne of Webster City who extended his advantage over fourth-place finisher Ryan Griffith to five points.

Seventh-starting Charlie McKenna of Cedar Lake rounded out the top five finishers.

Defending Olsen Family USRA Modified track champion J.D. Auringer of Waterloo also cruised to victory from the pole position to score his third main event win of the 2019 campaign.

Jeff James of Stanton grabbed the second spot with Garett Wilson of Carlisle in third, Chase Ellingson of Williams finishing fourth and Ankeny ace Ben Nading the fifth driver to cross the finish line.

In the Seneca Foundry USRA Stock Cars, points leader Reid Keller of Webster City was impressive in his path to Integrity Trucking Victory Lane, coming from 14th to get the job done.

Meanwhile, Derek Green of Granada, Minn., came from the 12th starting position to finish second while Churdan’s Jason Minnehan wound up third after starting eighth—the best grid spot among the top five finishers.

Ninth-starting Dylan Suhr of Waterloo took the checkers in fourth place and Josh Zieman of Plymouth passed five cars en route to a fifth-place finish in his season debut at the HCS.

Rocky Caudle of Ellsworth became the fifth different winner in five shows so far for the Stein Heating & Cooling USRA B-Mods this year. The polesitter held off fellow front row starter Doug McCollough of Webster City, who strengthened his points lead in the class.

Defending track champ Ty Griffith of Webster City went from tenth to third, Nate Whitehurst of Mason took home fourth-place money and Levi Chipp of Latimer finished fifth in his repeat bid.

Diamond in the Rough USRA Hobby Stocks saw Eric Stanton’s dominating three-race win streak come to an end Saturday when five-time reigning Summit USRA Weekly Racing Series national champion Dustin Gulbrandson of Sioux Falls, S.D., beat 12th-starting Stanton to the checkered flag.

Scott Dobel of Manly was third, Jamie Songer of Ankeny got paid for fourth place and Mason City’s Zach Smidt held on for a fifth-place effort.

The MyRacePass.com USRA Tuner car count was in the double digits and Matt Oberhelman of Fort Dodge outran fellow front row starter Oliver Monson of Clear Lake to pocket the top prize.

Defending track and national champion Ryan Bryant of Mason City took third, Sam Umbarger of Garner crossed the stripe in fourth and Boone’s Myke Gorham was fifth.

In a special appearance by the DTRA Dirt Trucks, Myles Michehl of Fort Dodge earned a trip to the winner’s circle with polesitter Jeff Johnson of Indianola hanging on for runner-up honors.

Bryan Spangler of Coon Rapids finished third, Pat Graham of Webster City wound up fourth and another Coon Rapids racer, Justin Schroeder, completed the top five.

Kids Night returns: Next Saturday, June 8, is D&B Agro Systems Kids Night presented by Shivers. Racing will be provided by the Super Late Models presented by Malvern Bank plus Summit USRA Weekly Racing Series featuring Olsen Family USRA Modifieds, Seneca Foundry USRA Stock Cars, Stein Heating & Cooling USRA B-Mods, Diamond in the Rough USRA Hobby Stocks and MyRacePass.com USRA Tuners.

Pit gates open at 4 p.m. and spectator gates open at 5. The drivers meeting takes place at 6:45 with hot laps at 7 and racing getting underway at 7:30 p.m. Adult general admission is $12, juniors ages 12-16 are $8 and kids ages 11 and under get in free of charge. Family Packs are just $32 and provide admission for two adults and two juniors. Pit passes are $30 for ages 11 and up or $20 for youth ages 6-10 while kids 5 and under are free.

Rumble right around the corner: The one everybody is talking about is almost here. The Rumble by the River takes place Tuesday and Wednesday, June 11-12, with one of the richest purses of the summer for Seneca Foundry USRA Stock Cars, Stein Heating & Cooling USRA B-Mods and Diamond in the Rough USRA Hobby Stocks.

The Hamilton County Speedway driven by Spangler Automotive is located off US 20 at exit 140, then 1.2 miles north, then 0.5 mile east on Bank St., then 0.4 mile south on Bluff St. to the Hamilton County Fairgrounds in Webster City, Iowa. The physical address is 1200 Bluff St, Webster City, IA 50595.

For more information, call (515) 832-6000 or check out HamiltonCoSpeedway.com. You can also get social on Facebook or Twitter (@HamiltonCoSpeed).

Opening in July 1910, the Hamilton County Speedway is the oldest speedway in the state of Iowa. In 1938, work began on the current location at the Hamilton County Fairgrounds. The semi-banked half-mile dirt track was completed in the spring of 1939, and the first races were held on the track in September of that year.

To learn more about the USRA, visit usraracing.com or call (515) 832-6000. You can also like USRA Racing on Facebook, follow on Twitter and check out the USRA YouTube channel. Keep up to speed with everything USRA and join our email list.

= = = = = = = = = = = = = = =

OFFICIAL RESULTS
United States Racing Association
Summit USRA Weekly Racing Series
Ladies Night presented by Neighborhood Realty
Hamilton County Speedway driven by Spangler Automotive, Webster City, Iowa
Saturday, June 1, 2019

Showing finishing position, starting position in parentheses, car number, driver and hometown.

SUPER LATE MODELS presented by Malvern Bank

TexTrail Trailer Parts Heat Race #1:
1. (2) 76 Jason Hahne, Webster City, Iowa
2. (4) 91 Gabe Umbarger, Garner, Iowa
3. (3) 4 Josh Poe Peculiar, Mo.
4. (5) 22 Charlie McKenna, Cedar Lake, Iowa
5. (1) 7 Jenna Johnson, Mitchellville, Iowa

K97 Heat Race #2:
1. (2) 15X Ryan Griffith, Webster, Iowa
2. (5) 99D Darrell DeFrance, Marshalltown, Iowa
3. (3) 99 Luke Pestka, Robins, Iowa
4. (4) 5 Rusty Patterson, Mason City, Iowa
5. (1) 66 Todd Johnson, Mitchellville, Iowa

Feature:
1. (1) 99D Darrell DeFrance, Marshalltown, Iowa
2. (2) 91 Gabe Umbarger, Garner, Iowa
3. (6) 76 Jason Hahne, Webster City, Iowa
4. (4) 15X Ryan Griffith, Webster, Iowa
5. (7) 22 Charlie McKenna, Cedar Lake, Iowa
6. (8) 5 Rusty Patterson, Mason City, Iowa
7. (5) 99 Luke Pestka, Robins, Iowa
8. (3) 4 Josh Poe, Peculiar, Mo.
9. (9) 7 Jenna Johnson, Mitchellville, Iowa
10. (10) 66 Todd Johnson, Mitchellville, Iowa

OLSEN FAMILY USRA MODIFIEDS

TexTrail Trailer Parts Heat Race #1:
1. (6) 00J Justin Auringer, Waterloo, Iowa
2. (2) 41 Nate Hughes, Humboldt, Iowa
3. (3) 71 Jeff James, Stanton, Iowa
4. (4) 14E Chase Ellingson, Williams, Iowa
5. (1) 75 Christopher Elliott, Webster City, Iowa
6. (7) 49J Jason Murray, Hartford, Iowa
7. (5) 57 Duke Erickson, Sioux Falls, S.D.
8. (8) 100 Chris Teel, Webster City, Iowa

K97 Heat Race #2:
1. (1) 21 Ben Nading, Ankeny, Iowa
2. (4) 48J Jacob Murray, Hartford, Iowa
3. (5) 3W Garett Wilson, Carlisle, Iowa
4. (6) 2 Jerid Ratzke, Williams, Iowa
5. (3) 5D Devon Havlik, Iowa Falls, Iowa
6. (2) 45H Jason Hickingbottom, Ogden, Iowa
DNS – 8X Scott Olson, Blairsburg, Iowa

Feature:
1. (1) 00J Justin Auringer, Waterloo, Iowa
2. (4) 71 Jeff James, Stanton, Iowa
3. (6) 3W Garett Wilson, Carlisle, Iowa
4. (5) 14E Chase Ellingson, Williams, Iowa
5. (8) 21 Ben Nading, Ankeny, Iowa
6. (3) 48J Jacob Murray, Hartford, Iowa
7. (11) 49J Jason Murray, Hartford, Iowa
8. (7) 2 Jerid Ratzke, Williams, Iowa
9. (9) 75 Christopher Elliott, Webster City, Iowa
10. (2) 41 Nate Hughes, Humboldt, Iowa
11. (10) 5D Devon Havlik, Iowa Falls, Iowa
12. (14) 8X Scott Olson, Blairsburg, Iowa
13. (13) 57 Duke Erickson, Sioux Falls, S.D.
14. (12) 45H Jason Hickingbottom, Ogden, Iowa
15. (15) 100 Chris Teel, Webster City, Iowa

SENECA FOUNDRY USRA STOCK CARS

TexTrail Trailer Parts Heat Race #1:
1. (5) 32 Derek Green, Granada, Minn.
2. (4) 27 Gary Bass, Des Moines, Iowa
3. (7) 10 Justin Ades, Webster City, Iowa
4. (2) 42 Coy Van Hauen, Nora Springs, Iowa
5. (3) 66L Brent Lyman, Iowa Falls, Iowa
6. (6) 556 Terry Cornelison, Boone, Iowa
7. (1) 27D Bradley Dutton, Des Moines, Iowa

K97 Heat Race #2:
1. (4) 2N Donovan Nunnikhoven, Sully, Iowa
2. (1) 16 Jon DeBoer, Little Rock, Iowa
3. (2) 47 Parker Slagle, Eagle Grove, Iowa
4. (6) 7X Jason Minnehan, Churdan, Iowa
5. (7) 19 Reid Keller, Webster City, Iowa
6. (3) 7I Andrew Inman, Mason City, Iowa
7. (5) 18 Roger Caquelin, Dows, Iowa

Heat Race #3:
1. (1) 87 Dylan Suhr, Waterloo, Iowa
2. (3) 24 Josh Zieman, Plymouth, Iowa
3. (5) 14A Blake Adams, McIntire, Iowa
4. (6) Y5 Matt Byrne, Webster City, Iowa
5. (4) 5 Jeff Havlik, Iowa Falls, Iowa
DQ – (2) 7 Rick Todd, Des Moines, Iowa

Feature:
1. (14) 19 Reid Keller, Webster City, Iowa
2. (12) 32 Derek Green, Granada, Minn.
3. (8) 7X Jason Minnehan, Churdan, Iowa
4. (9) 87 Dylan Suhr, Waterloo, Iowa
5. (10) 24 Josh Zieman, Plymouth, Iowa
6. (18) 7 Rick Todd, Des Moines, Iowa
7. (3) 2N Donovan Nunnikhoven, Sully, Iowa
8. (1) 47 Parker Slagle, Eagle Grove, Iowa
9. (15) 5 Jeff Havlik, Iowa Falls, Iowa
10. (7) 10 Justin Ades, Webster City, Iowa
11. (20) 18 Roger Caquelin, Dows, Iowa
12. (19) 27D Bradley Dutton, Des Moines, Iowa
13. (2) 27 Gary Bass, Des Moines, Iowa
14. (13) 66L Brent Lyman, Iowa Falls, Iowa
15. (11) Y5 Matt Byrne, Webster City, Iowa
16. (17) 7I Andrew Inman, Mason City, Iowa
17. (4) 16 Jon DeBoer, Little Rock, Iowa
18. (5) 42 Coy Van Hauen, Nora Springs, Iowa
19. (16) 556 Terry Cornelison, Boone, Iowa
20. (6) 14A Blake Adams, McIntire, Iowa

STEIN HEATING & COOLING USRA B-MODS

TexTrail Trailer Parts Heat Race #1:
1. (2) 56 Ty Griffith, Webster City, Iowa
2. (4) 4 Jason Bass, Fort Dodge, Iowa
3. (6) 66 Levi Chipp, Latimer, Iowa
4. (7) 49 Nate Whitehurst, Mason City, Iowa
5. (5) 0 Jamie Anderson, Mason City, Iowa
6. (1) 5 Mitch Frakes, Eagle Grove, Iowa
7. (3) 15A James Allbee, Mooresville, N.C.

K97 Heat Race #2:
1. (4) 99 Rocky Caudle, Ellsworth, Iowa
2. (5) 85T Brandon Toftee, Otho, Iowa
3. (1) 56X Kyle Webb, Des Moines, Iowa
4. (7) 1 Doug McCollough, Webster City, Iowa
5. (3) 9J Jeremiah Reed, Otho, Iowa
6. (2) 98R Kendall Zuetlau, Fort Dodge, Iowa
7. (6) 52 Ryan Sams, Fort Dodge, Iowa

Heat Race #3:
1. (1) 32Z Alex Zwanziger, Nashua, Iowa
2. (5) 7+ Jared Timmerman, Norwalk, Iowa
3. (6) 32X Gerald Curry, Laverne, Iowa
4. (4) 88N Nate Albrant, Britt, Iowa
5. (3) 20J Jeremy Grantham, Allison, Iowa
6. (7) 40 George Gilliland, Lehigh, Iowa
7. (2) 22X Troy Oliver, Des Moines, Iowa

Feature:
1. (1) 99 Rocky Caudle, Ellsworth, Iowa
2. (2) 1 Doug McCollough, Webster City, Iowa
3. (10) 56 Ty Griffith, Webster City, Iowa
4. (5) 49 Nate Whitehurst, Mason City, Iowa
5. (12) 66 Levi Chipp, Latimer, Iowa
6. (3) 32Z Alex Zwanziger, Nashua, Iowa
7. (15) 20J Jeremy Grantham, Allison, Iowa
8. (13) 0 Jamie Anderson, Mason City, Iowa
9. (6) 56X Kyle Webb, Des Moines, Iowa
10. (19) 15A James Allbee, Mooresville, N.C.
11. (16) 5 Mitch Frakes, Eagle Grove, Iowa
12. (17) 98R Kendall Zuetlau, Fort Dodge, Iowa
13. (18) 40 George Gilliland, Lehigh, Iowa
14. (4) 4 Jason Bass, Fort Dodge, Iowa
15. (8) 88N Nate Albrant, Britt, Iowa
16. (7) 7+ Jared Timmerman, Norwalk, Iowa
17. (11) 85T Brandon Toftee, Otho, Iowa
18. (14) 9J Jeremiah Reed, Otho, Iowa
19. (9) 32X Gerald Curry, Laverne, Iowa
20. (20) 52 Ryan Sams, Fort Dodge, Iowa
21. (21) 22X Troy Oliver, Des Moines, Iowa

DIAMOND IN THE ROUGH USRA HOBBY STOCKS

TexTrail Trailer Parts Heat Race #1:
1. (4) 83 Scott Dobel, Manly, Iowa
2. (3) 4D Daniel Ayers, Webster City, Iowa
3. (5) 76 Ben Peterson, Granada, Minn.
4. (6) 136 Tanner Green, Hampton, Iowa
5. (1) 18Z Zac Smith, Manly, Iowa
6. (2) 25T Tanner Redman, Webster City, Iowa

K97 Heat Race #2:
1. (3) 42T Tyson Overton, Carlisle, Iowa
2. (5) 81 Zach Smidt, Mason City, Iowa
3. (4) 10X Danny Sassman Jr., Fort Dodge, Iowa
4. (6) 50 Bryce Sommerfeld, Fort Dodge, Iowa
5. (2) 10 John Ades, Rippey, Iowa
6. (1) 52 Carter Koop, Mason City, Iowa

Heat Race #3:
1. (2) 7B Eric Stanton, Carlisle, Iowa
2. (1) 85 Jamie Songer, Ankeny, Iowa
3. (3) 6 Dustin Gulbrandson, Sioux Falls, S.D.
4. (4) 56 Jake Blau, Latimer, Iowa
5. (5) 11T Todd Uhl, Sheldon, Iowa

Feature:
1. (4) 6 Dustin Gulbrandson, Sioux Falls, S.D.
2. (12) 7B Eric Stanton, Carlisle, Iowa
3. (3) 83 Scott Dobel, Manly, Iowa
4. (7) 85 Jamie Songer, Ankeny, Iowa
5. (1) 81 Zach Smidt, Mason City, Iowa
6. (9) 42T Tyson Overton, Carlisle, Iowa
7. (6) 76 Ben Peterson, Granada, Minn.
8. (11) 50 Bryce Sommerfeld, Fort Dodge, Iowa
9. (5) 10X Danny Sassman Jr., Fort Dodge, Iowa
10. (13) 18Z Zac Smith, Manly, Iowa
11. (14) 10 John Ades, Rippey, Iowa
12. (10) 136 Tanner Green, Hampton, Iowa
13. (17) 52 Carter Koop, Mason City, Iowa
14. (8) 4D Daniel Ayers, Webster City, Iowa
15. (15) 11T Todd Uhl, Sheldon, Iowa
16. (16) 25T Tanner Redman, Webster City, Iowa
17. (2) 56 Jake Blau, Latimer, Iowa

MYRACEPASS.COM USRA TUNERS

TexTrail Trailer Parts Heat Race #1:
1. (4) 41 Matt Oberhelman, Fort Dodge, Iowa
2. (2) 11 Sam Umbarger, Garner, Iowa
3. (3) 14 Tyler DeBoer, Fort Dodge, Iowa
4. (1) 22T Jeff Trosin, Ringsted, Iowa
5. (5) 31 Spencer Nelson, Rockwell, Iowa

K97 Heat Race #2:
1. (3) 5 Oliver Monson, Clear Lake, Iowa
2. (4) 37 Ryan Bryant, Mason City, Iowa
3. (1) G12 Myke Gorham, Boone, Iowa
4. (2) 3 Zack Daniels, Plattsburgh, N.Y.
5. (5) 45 John Dahlsten, Pomeroy, Iowa

Feature:
1. (2) 41 Matt Oberhelman, Fort Dodge, Iowa
2. (1) 5 Oliver Monson, Clear Lake, Iowa
3. (6) 37 Ryan Bryant, Mason City, Iowa
4. (3) 11 Sam Umbarger, Garner, Iowa
5. (5) G12 Myke Gorham, Boone, Iowa
6. (8) 3 Zack Daniels, Plattsburgh, N.Y.
7. (7) 22T Jeff Trosin, Ringsted, Iowa
8. (4) 14 Tyler DeBoer, Fort Dodge, Iowa
9. (10) 45 John Dahlsten, Pomeroy, Iowa
10. (9) 31 Spencer Nelson, Rockwell, Iowa

DTRA DIRT TRUCKS

TexTrail Trailer Parts Heat Race #1:
1. (4) 17 Bryan Spangler, Coon Rapids, Iowa
2. (3) 1G Pat Graham, Webster City, Iowa
3. (1) 79 Shonn Mapes, Ankeny, Iowa
4. (2) 2E Del Enos, Des Moines, Iowa
5. (5) 2 Jeff Frevert, Fort Dodge, Iowa

K97 Heat Race #2:
1. (3) 23 Jeff Johnson, Indianola, Iowa
2. (5) 21 Myles Michehl, Fort Dodge, Iowa
3. (2) 16 Justin Schroeder, Coon Rapids, Iowa
4. (1) 40 Lucas Richardson, Cedar Rapids, Iowa
5. (4) 9 Lou Sipolt, Altoona, Iowa

Feature:
1. (6) 21 Myles Michehl, Fort Dodge, Iowa
2. (1) 23 Jeff Johnson, Indianola, Iowa
3. (4) 17 Bryan Spangler, Coon Rapids, Iowa
4. (5) 1G Pat Graham, Webster City, Iowa
5. (3) 16 Justin Schroeder, Coon Rapids, Iowa
6. (8) 40 Lucas Richardson, Cedar Rapids, Iowa
7. (7) 2E Del Enos, Des Moines, Iowa
8. (2) 79 Shonn Mapes, Ankeny, Iowa
DNS – 2 Jeff Frevert, Fort Dodge, Iowa
DNS – 9 Lou Sipolt, Altoona, Iowa

= = = = = = = = = = = = = = =

HAMILTON COUNTY SPEEDWAY MARKETING PARTNERS: Malvern Bank, Spangler Automotive, Seneca Foundry, Stein Heating & Cooling, Diamond in the Rough, D&B Agro-Systems, Casey's General Store, Humes Distributing, Pepsi Beverages, Pizza Hut, NAPA Auto Parts, Lamperts, K.C. Nielsen Ltd., Tex Trail Trailer Parts, Windsor Manor Assisted Living, State Farm Insurance, Hy-Vee, Good Life RV, Gilbert Jewelers, Casady Brothers Implement, McDonald's, WCF Financial Bank, Availa Bank, Tolle Automotive, Foster Funeral & Cremation, Gilbert Flooring & Paint, American Family Insurance, Farm Credit Services of America, Dinsdale Motors, Murphy Carpentry, DCD Concrete Coatings.