HOME NEWS SCHEDULE POINTS RESULTS LINEUPS SPONSORS PHOTOS VIDEOS TRACK INFO RULES/FORMSTICKETS
NEXT EVENT  Tuesday, July 23
Parade to the Fair

Results for April 8, 2023

April 8, 2023

OFFICIAL RESULTS
United States Racing Association
Summit USRA Weekly Racing Series
Hamilton County Speedway, Webster City, Iowa
Saturday, April 8, 2023

Showing finishing position, starting position in parentheses, car number, driver and hometown.

OLSEN FAMILY USRA MODIFIEDS

Heat #1:
1. (4) 4 Jason Bass, Fort Dodge, Iowa
2. (6) 29 Dennis Elliott, Mt. Ayr, Iowa
3. (1) 57 Duke Erickson, Sioux Falls, S.D.
4. (7) 3W Garett Wilson, Carlisle, Iowa
5. (9) 55H A.J. Hoff, Mantorville, Minn.
6. (8) 3F Cole Ferguson, Dexter, Iowa
7. (5) 5D Devon Havlik, Waterloo, Iowa
8. (3) 64 Jack Vincent, Nevada, Iowa
9. (2) 23K Darwin Karau, Kasson, Minn.

Heat #2:
1. (6) 21K Kyle Brown, Madrid, Iowa
2. (2) 90 Ryan Wetzstein, West Concord, Minn.
3. (7) 24 Aaron Benson, Clear Lake, Iowa
4. (1) 21 Ben Nading, Ankeny, Iowa
5. (5) 75 Greg Elliott, Webster City, Iowa
6. (4) 84 Christopher Elliott, Webster City, Iowa
7. (8) 83 Kylie Kath, Claremont, Minn.
8. (3) 60 Brandon Shahan, Dows, Iowa
DNS – 25C Cody Thompson, Sioux City, Iowa

Feature:
1. (1) 24 Aaron Benson, Clear Lake, Iowa
2. (8) 55H A.J. Hoff, Mantorville, Minn.
3. (2) 21K Kyle Brown, Madrid, Iowa
4. (14) 83 Kylie Kath, Claremont, Minn.
5. (13) 5D Devon Havlik, Waterloo, Iowa
6. (7) 29 Dennis Elliott, Mt. Ayr, Iowa
7. (5) 90 Ryan Wetzstein, West Concord, Minn.
8. (11) 3F Cole Ferguson, Dexter, Iowa
9. (3) 3W Garett Wilson, Carlisle, Iowa
10. (6) 57 Duke Erickson, Sioux Falls, S.D.
11. (4) 4 Jason Bass, Fort Dodge, Iowa
12. (16) 23K Darwin Karau, Kasson, Minn.
13. (9) 21 Ben Nading, Ankeny, Iowa
14. (15) 60 Brandon Shahan, Dows, Iowa
15. (12) 84 Christopher Elliott, Webster City, Iowa
16. (10) 75 Greg Elliott, Webster City, Iowa
17. (17) 25C Cody Thompson, Sioux City, Iowa
DNS – 64 Jack Vincent, Nevada, Iowa

SENECA FOUNDRY USRA STOCK CARS

Heat #1:
1. (9) 32 Derek Green, Granada, Minn.
2. (3) 27S Jason Schlangen, Cresco, Iowa
3. (1) 22V Jackson Vsetecka, Fort Atkinson, Iowa
4. (7) 46 Colton Arends, Luverne, Minn.
5. (8) 47 Parker Slagle, Eagle Grove, Iowa
6. (5) 6 Chanse Hollatz, Clear Lake, Iowa
7. (2) 87T Travis Shipman, Mason City, Iowa
8. (4) 10 John Ades, Rippey, Iowa
9. (6) 95 Chance Larson, Dunnell, Minn.

Heat #2:
1. (5) 15 Mitch Hovden, Decorah, Iowa
2. (1) 35 Bill Crimmins, Fort Dodge, Iowa
3. (7) 19 Reid Keller, Webster City, Iowa
4. (4) 21 Myles Michehl, Fort Dodge, Iowa
5. (6) 10J Justin Ades, Webster City, Iowa
6. (8) 8 Andrew Gerhardt, Sherburn, Minn.
7. (2) JD1 Justin DeBoer, Granada, Minn.
8. (3) 33 Kevin Donlan, Decorah, Iowa

Feature:
1. (1) 35 Bill Crimmins, Fort Dodge, Iowa
2. (4) 15 Mitch Hovden, Decorah, Iowa
3. (5) 32 Derek Green, Granada, Minn.
4. (3) 19 Reid Keller, Webster City, Iowa
5. (9) 21 Myles Michehl, Fort Dodge, Iowa
6. (7) 47 Parker Slagle, Eagle Grove, Iowa
7. (12) 6 Chanse Hollatz, Clear Lake, Iowa
8. (13) 87T Travis Shipman, Mason City, Iowa
9. (8) 22V Jackson Vsetecka, Fort Atkinson, Iowa
10. (15) 33 Kevin Donlan, Decorah, Iowa
11. (10) 10J Justin Ades, Webster City, Iowa
12. (11) 8 Andrew Gerhardt, Sherburn, Minn.
13. (6) 46 Colton Arends, Luverne, Minn.
14. (16) 95 Chance Larson, Dunnell, Minn.
15. (14) 10 John Ades, Rippey, Iowa
16. (2) 27S Jason Schlangen, Cresco, Iowa
DNS – JD1 Justin DeBoer, Granada, Minn.

STEIN HEATING & COOLING USRA B-MODS

Heat #1:
1. (1) 60 Colby Mann, Caledonia, Minn.
2. (3) 56 Ty Griffith, Webster City, Iowa
3. (4) 93 Hunter Longnecker, Woodward, Iowa
4. (5) 17 Justin Sackett, Pierson, Iowa
5. (2) T16 Taylor Elliott, Webster City, Iowa
DNS – 2 Jerid Ratzke, Webster City, Iowa

Heat #2:
1. (1) 85 Ben Moudry, Protivin, Iowa
2. (2) 1 Doug McCollough, Webster City, Iowa
3. (5) 16 Dan Hovden, Decorah, Iowa
4. (4) 35JR Garitt Wytaske, Austin, Minn.
5. (3) 88 Bryer McCoy, Webster City, Iowa
6. (6) 40 George Gilliland, Lehigh, Iowa

Feature:
1. (2) 16 Dan Hovden, Decorah, Iowa
2. (7) 56 Ty Griffith, Webster City, Iowa
3. (5) 85 Ben Moudry, Protivin, Iowa
4. (6) 93 Hunter Longnecker, Woodward, Iowa
5. (3) 17 Justin Sackett, Pierson, Iowa
6. (8) 1 Doug McCollough, Webster City, Iowa
7. (12) 2 Jerid Ratzke, Webster City, Iowa
8. (1) 60 Colby Mann, Caledonia, Minn.
9. (10) 40 George Gilliland, Lehigh, Iowa
10. (9) 88 Bryer McCoy, Webster City, Iowa
11. (11) T16 Taylor Elliott, Webster City, Iowa
12. (4) 35JR Garitt Wytaske, Austin, Minn.

DIAMOND IN THE ROUGH USRA HOBBY STOCKS

Heat #1:
1. (1) 81 Zack Smidt, Mason City, Iowa
2. (3) 45 Drew Barglof, Sioux Rapids, Iowa
3. (4) 83 Scott Dobel, Manly, Iowa
4. (5) 24R Roger Haupt, Webster City, Iowa
5. (7) 50 Bryce Sommerfeld, Fort Dodge, Iowa
6. (8) 35 Riley Crimmins, Fort Dodge, Iowa
7. (6) 34 Lincoln Miller, Eagle Grove, Iowa
8. (2) 11G Jayden Glenn, Stratford, Iowa
9. (9) 10B Breanna Ades, Rippey, Iowa

Heat #2:
1. (4) 6 Dustin Gulbrandson, Sioux Falls, S.D.
2. (2) 50K Kolby Goepel, Britt, Iowa
3. (5) 07 Chris Hovden, Cresco, Iowa
4. (8) 15 Jeremy Crimmins, Fort Dodge, Iowa
5. (1) 18Z Zac Smith, Manly, Iowa
6. (7) 4D Daniel Ayers, Webster City, Iowa
7. (9) 24 Joe Wolfgram, Webster City, Iowa
8. (3) 05 Mark Kennedy, Webster City, Iowa
9. (6) 13KR Adam Rodamaker, Iowa Falls, Iowa

Feature:
1. (2) 6 Dustin Gulbrandson, Sioux Falls, S.D.
2. (5) 81 Zack Smidt, Mason City, Iowa
3. (6) 07 Chris Hovden, Cresco, Iowa
4. (4) 83 Scott Dobel, Manly, Iowa
5. (8) 50K Kolby Goepel, Britt, Iowa
6. (3) 45 Drew Barglof, Sioux Rapids, Iowa
7. (7) 24R Roger Haupt, Webster City, Iowa
8. (9) 50 Bryce Sommerfeld, Fort Dodge, Iowa
9. (11) 35 Riley Crimmins, Fort Dodge, Iowa
10. (12) 4D Daniel Ayers, Webster City, Iowa
11. (14) 34 Lincoln Miller, Eagle Grove, Iowa
12. (13) 24 Joe Wolfgram, Webster City, Iowa
13. (10) 18Z Zac Smith, Manly, Iowa
14. (16) 05 Mark Kennedy, Webster City, Iowa
15. (17) 10B Breanna Ades, Rippey, Iowa
16. (1) 15 Jeremy Crimmins, Fort Dodge, Iowa
17. (15) 11G Jayden Glenn, Stratford, Iowa
DNS – 13KR Adam Rodamaker, Iowa Falls, Iowa

A1 AUTOMOTIVE USRA TUNERS

Heat #1:
1. (1) 15 Tyler Crimmins, Fort Dodge, Iowa
2. (2) 18 Matt Buchanan, Story City, Iowa
3. (5) 28R Trent Reed, Missouri Valley, Iowa
4. (3) 38 Desiree Sells, Fort Dodge, Iowa
5. (6) 68J Jonathan Buchanan, Story City, Iowa
6. (4) 44 Dustin Pannkuk, Webster City, Iowa

Heat #2:
1. (4) 712 Levi Volkert, Correctionville, Iowa
2. (2) 40 Ellen Lange, Staples, Minn.
3. (6) 13T Travis Roush, New York Mills, Minn.
4. (3) 98T T.J. Williams, Fort Dodge, Iowa
5. (1) 37 Ryan Bryant, Mason City, Iowa
DQ – (5) 7 Devin Jones, Mason City, Iowa

Feature:
1. (2) 712 Levi Volkert, Correctionville, Iowa
2. (7) 15 Tyler Crimmins, Fort Dodge, Iowa
3. (6) 28R Trent Reed, Missouri Valley, Iowa
4. (3) 40 Ellen Lange, Staples, Minn.
5. (5) 38 Desiree Sells, Fort Dodge, Iowa
6. (4) 13T Travis Roush, New York Mills, Minn.
7. (9) 68J Jonathan Buchanan, Story City, Iowa
8. (10) 44 Dustin Pannkuk, Webster City, Iowa
9. (8) 98T T.J. Williams, Fort Dodge, Iowa
10. (11) 7 Devin Jones, Mason City, Iowa
11. (1) 18 Matt Buchanan, Story City, Iowa
DNS – 37 Ryan Bryant, Mason City, Iowa