HOME NEWS SCHEDULE POINTS RESULTS LINEUPS SPONSORS PHOTOS VIDEOS TRACK INFO RULES/FORMSTICKETS
NEXT EVENT  Tuesday, July 23
Parade to the Fair

Results for May 18, 2024

May 18, 2024

Showing finishing position, starting position in parentheses, car number, driver and hometown

OLSEN FAMILY USRA MODIFIEDS

Heat #1:
1. (2) 3 Kelly Shryock, Fertile, Iowa
2. (4) 07X Troy Morris III, Bakersfield, Calif.
3. (3) 29 Dennis Elliott, Mt. Ayr, Iowa
4. (5) 21 Ben Nading, Ankeny, Iowa
5. (1) 3T Andy Tiernan, Madrid, Iowa
DNS – 75 Greg Elliott, Webster City, Iowa

Heat #2:
1. (2) 12 Jason Hahne, Webster City, Iowa
2. (3) 8L Lyle Sathoff, Sherburn, Minn.
3. (5) 98 Kevin Stoa, Albert Lea, Minn.
4. (4) 21K Kyle Brown, Madrid, Iowa
5. (1) 3W Garett Wilson, Carlisle, Iowa

Feature:
1. (3) 8L Lyle Sathoff, Sherburn, Minn.
2. (2) 98 Kevin Stoa, Albert Lea, Minn.
3. (4) 3 Kelly Shryock, Fertile, Iowa
4. (8) 21K Kyle Brown, Madrid, Iowa
5. (6) 29 Dennis Elliott, Mt. Ayr, Iowa
6. (5) 12 Jason Hahne, Webster City, Iowa
7. (7) 21 Ben Nading, Ankeny, Iowa
8. (10) 3W Garett Wilson, Carlisle, Iowa
9. (9) 3T Andy Tiernan, Madrid, Iowa
10. (1) 07X Troy Morris III, Bakersfield, Calif.
DNS – 75 Greg Elliott, Webster City, Iowa

SENECA FOUNDRY USRA STOCK CARS

Heat #1:
1. (1) 6 Chanse Hollatz, Clear Lake, Iowa
2. (2) 87T Travis Shipman, Mason City, Iowa
3. (4) 19 Reid Keller, Webster City, Iowa
4. (3) 21 Myles Michehl, Fort Dodge, Iowa
5. (7) 14 Todd Staley, Webster City, Iowa
6. (6) 10J Justin Ades, Webster City, Iowa
7. (5) 10 John Ades, Rippey, Iowa

Heat #2:
1. (1) 35 Bill Crimmins, Fort Dodge, Iowa
2. (3) 11 Jesse Brown, Nashua, Iowa
3. (5) 47 Parker Slagle, Eagle Grove, Iowa
4. (4) 8X Scott Olson, Blairsburg, Iowa
5. (6) 05 Larry Knight, Des Moines, Iowa
6. (2) 64 Jack Vincent, Nevada, Iowa

Feature:
1. (1) 35 Bill Crimmins, Fort Dodge, Iowa
2. (2) 6 Chanse Hollatz, Clear Lake, Iowa
3. (3) 11 Jesse Brown, Nashua, Iowa
4. (5) 21 Myles Michehl, Fort Dodge, Iowa
5. (7) 19 Reid Keller, Webster City, Iowa
6. (11) 10J Justin Ades, Webster City, Iowa
7. (9) 14 Todd Staley, Webster City, Iowa
8. (8) 87T Travis Shipman, Mason City, Iowa
9. (6) 8X Scott Olson, Blairsburg, Iowa
10. (13) 10 John Ades, Rippey, Iowa
11. (10) 05 Larry Knight, Des Moines, Iowa
12. (12) 64 Jack Vincent, Nevada, Iowa
13. (4) 47 Parker Slagle, Eagle Grove, Iowa

STEIN HEATING & COOLING USRA B-MODS

Heat #1:
1. (1) 1 Doug McCollough, Webster City, Iowa
2. (3) 85T Brandon Toftee, Otho, Iowa
3. (2) 27 Kevin Joachim, Larchwood, Iowa
4. (4) 12 Devin Fish, Corwith, Iowa
5. (6) 86 Randy Cram, Algona, Iowa
6. (5) 40 George Gilliland, Lehigh, Iowa

Heat #2:
1. (3) 88 Bryer McCoy, Webster City, Iowa
2. (4) 56 Ty Griffith, Webster City, Iowa
3. (2) 2A Jamie Andreasen, Lytton, Iowa
4. (5) 17 Oliver Sackett, Pierson, Iowa
5. (1) 99L Jett Larson, Crescent, Iowa

Feature:
1. (3) 56 Ty Griffith, Webster City, Iowa
2. (6) 88 Bryer McCoy, Webster City, Iowa
3. (4) 85T Brandon Toftee, Otho, Iowa
4. (5) 27 Kevin Joachim, Larchwood, Iowa
5. (7) 17 Oliver Sackett, Pierson, Iowa
6. (9) 86 Randy Cram, Algona, Iowa
7. (1) 2A Jamie Andreasen, Lytton, Iowa
8. (11) 40 George Gilliland, Lehigh, Iowa
9. (2) 1 Doug McCollough, Webster City, Iowa
10. (10) 99L Jett Larson, Crescent, Iowa
11. (8) 12 Devin Fish, Corwith, Iowa

USRA HOBBY STOCKS

Heat #1:
1. (6) 16C Jeremy Crimmins, Fort Dodge, Iowa
2. (5) 35 Riley Crimmins, Fort Dodge, Iowa
3. (2) 21W Wade Gilliland, Callender, Iowa
4. (3) 55G David Gilliland, Fort Dodge, Iowa
5. (1) 05 Mark Kennedy, Webster City, Iowa
6. (4) 10B Breanna Ades, Rippey, Iowa

Heat #2:
1. (3) 50 Bryce Sommerfeld, Fort Dodge, Iowa
2. (5) 25S Joshua Monson, Clear Lake, Iowa
3. (2) 34 Lincoln Miller, Eagle Grove, Iowa
4. (6) 4D Daniel Ayers, Webster City, Iowa
5. (4) 83 Scott Dobel, Manly, Iowa
6. (1) 13KR Adam Rodamaker, Iowa Falls, Iowa

Feature:
1. (6) 16C Jeremy Crimmins, Fort Dodge, Iowa
2. (5) 50 Bryce Sommerfeld, Fort Dodge, Iowa
3. (7) 35 Riley Crimmins, Fort Dodge, Iowa
4. (10) 83 Scott Dobel, Manly, Iowa
5. (3) 34 Lincoln Miller, Eagle Grove, Iowa
6. (4) 21W Wade Gilliland, Callender, Iowa
7. (1) 4D Daniel Ayers, Webster City, Iowa
8. (8) 55G David Gilliland, Fort Dodge, Iowa
9. (2) 25S Joshua Monson, Clear Lake, Iowa
10. (9) 05 Mark Kennedy, Webster City, Iowa
11. (12) 13KR Adam Rodamaker, Iowa Falls, Iowa
12. (11) 10B Breanna Ades, Rippey, Iowa

A1 AUTOMOTIVE USRA TUNERS

Heat:
1. (3) 44 Jake Paysen, Wall Lake, Iowa
2. (4) 7P Charles Prime, Britt, Iowa
3. (2) 15 Tyler Crimmins, Fort Dodge, Iowa
4. (1) 63 Josh Winegarden, Clare, Iowa
DNS – 98T T.J. Williams, Fort Dodge, Iowa

Feature:
1. (1) 44 Jake Paysen, Wall Lake, Iowa
2. (3) 7P Charles Prime, Britt, Iowa
3. (4) 15 Tyler Crimmins, Fort Dodge, Iowa
4. (2) 63 Josh Winegarden, Clare, Iowa
5. (5) 98T T.J. Williams, Fort Dodge, Iowa