HOME NEWS SCHEDULE POINTS RESULTS LINEUPS SPONSORS PHOTOS VIDEOS TRACK INFO RULES/FORMSTICKETS
NEXT EVENT  Tuesday, July 23
Parade to the Fair

Stage set for Summit USRA Nationals finale at Lucas Oil Speedway

October 6, 2023  |  by Lyndal Scranton

Myles Michehl of Fort Dodge won the first of two Medieval USRA Stock Car main events.

Myles Michehl of Fort Dodge won the first of two Medieval USRA Stock Car main events.

The stage is set for the grand finale on Saturday night at the 10th Annual Summit USRA Nationals powered by Chevrolet Performance at Lucas Oil Speedway.

Features in all five competing divisions on Friday's fourth night of the event saw more drivers lock into the championship main event for the final night for all five divisions on Saturday.

A full night of action on Saturday will see "alphabet soup" of features leading to the championship features in the USRA Modifieds, Medieval USRA Stock Cars, USRA B-Mods, USRA Hobby Stocks and USRA Tuners.

Grandstands are set to open at 4:30 p.m. with racing at 5:30.

Michehl, White capture USRA Stock Car features: Third-starting Myles Michehl of Fort Dodge, Iowa, jumped to the lead on the opening lap and held off Pat Graham by 0.356 second to take the first of two features in the Medieval USRA Stock Cars.

Michehl had just taken the white flag with Graham on his bumper when a lapped car spun in turn one to bring out a caution. Both Michehl and Graham evaded the stopped car, leaving them two laps to settle the outcome as scoring reverted to the previous lap.

Michehl hung on for the win. Gerald Wahwahsuck followed Graham to the checkers and finished third, joining the top two in advancing to Saturday's championship feature.

Bryan White of Lebanon led all 20 laps to earn the victory in a caution-plagued second feature.

White led by 1.2 seconds midway through the 20-lapper, but as second-place Bill Crimmins appeared to be cutting into the gap White expanded the lead to 2.6 seconds by lap 14.

That’s when the race’s fifth caution flew, wiping out White’s cushion. It didn’t matter as White dominated the rest of the way, beating Jake Newman by 2.1 seconds.

Crimmins earned the third and final transfer spot into the Saturday feature.

Turner, Moudry, King take USRA B-Mod wins: Shadren Turner, entering the night ranked second in USRA B-Mod national points, helped his cause by leading all 20 laps in the first USRA B-Mod feature.

Turner beat Kris Jackson by 2.5 seconds with both of them locking into Saturday night’s main event.

Turner, of St. Joseph, opened a 1.7-second lead over Mitchell Franklin by the halfway point. Franklin surrendered the runner-up spot on the final lap as Jackson made a pass coming to the finish line and beat him by a half-car-length.

Ben Moudry of Protivin, Iowa, held off Reece Solander by a half-second to earn the second USRA B-Mod feature win.

Moudry started on the front row and led the first 15 laps with Colson Kirk pressuring him when a caution flew on lap 14. Andy Bryant took over second on the restart and was nearly a second behind Moudry when a lap-18 yellow came out.

Moudry was able to use the high groove to hold off Solander at the finish, as both clinched starting spots for the feature on Saturday.

The third feature saw Cody King of Fanshawe, Okla., pass race-long leader Dan Hovden in turn two on lap 15.

Jon Sheets got around Hovden on lap 17 for the runner-up spot, but was unable to catch the leader. King beat Sheets by 0.746 second, but both locked in feature spots for Saturday.

Ahumada, Givens grab USRA Modified features: Carlos Ahumada Jr. of El Paso, Texas, held off Terry Phillips of Springfield in a dandy to claim the first USRA Modified feature of the night.

Ahumada prevailed by 0.022 second in leading all but one lap after starting from the pole.

Phillips started fourth and was able to quickly work his way into the runner-up position. He used the high groove to pull alongside and edge past Ahumada for the lead off turn two on lap 19, but Ahumada regained the top spot on the final circuit.

Cole Anderson finished third to complete the trio locking into Saturday’s USRA Modified finale.

Brandon Givens of Wichita, Kan., led the final 17 laps of the second feature, finishing 0.39 second in front of Gabe Hodges.

Jason Pursley came home third to earn his way into a locked-in championship feature starting spot on Saturday.

USRA Hobby Stock feature to Clinton: Fifth-starting Dylan Clinton of West Union, Iowa, took command on lap four and drove away for the USRA Hobby Stock feature victory.

Clinton, the defending Summit USRA Nationals champ, beat Chris Hovden by less than a car length.

Clinton had a 2.2-second lead over Hovden by lap 13 when the race’s first caution came out. Hovden stayed close from there, but a last-lap bid fell 0.028 second short of the winner.

Jeremy Crimmins was third as the top six advanced to the Saturday feature.

Martin wins USRA Tuner feature: Randy Martin of Springtown, Texas, held off Oliver Monson for the USRA Tuners feature victory. Monson, however, was disqualified during post-race tech inspection and Robert Tosh was elevated to the runner-up spot.

Martin started fifth and rolled to the lead by lap three. Martin held a one-second lead by lap 10, but tenth-starting Monson cut the gap to 0.087 second when a lap-13 caution set up a two-lap shootout.

Martin executed an outstanding restart and went on to finish 0.829 second in front of Monson with Tosh crossing the finish line third. The top six earned their way into Saturday's finale.

On Saturday, the pits open at 1 p.m., tech opens at 2 and the pits will be cleared at 3. the grandstands open at 4:30 with the weekend's final drivers meeting at 5 before racing gets underway at 5:30.

General admission grandstand tickets are $25 for adults (18-61) and $20 for military and seniors (62+). Juniors (12-16) are $10 and kids ages 6-11 get in for just $5.

Pit passes are $40 for everybody age 11 and older, and youth (6-10) are $20.

Children under 6 get in for free for the grandstands and/or pits with a paid adult.

OFFICIAL RESULTS
United States Racing Association
Summit USRA Weekly Racing Series
10th Annual Summit USRA Nationals powered by Chevrolet Performance - Night 4 of 5
Lucas Oil Speedway, Wheatland, Mo.
Friday, Oct. 6, 2023

Showing finishing position, starting position in parentheses, car number, driver and hometown

 

USRA MODIFIEDS

Heat #1:
1. (2) D25 David Tanner, Wichita Falls, Texas
2. (3) 10B Brandon Givens, Wichita, Kan.
3. (1) 21N Ben Nading, Ankeny, Iowa
4. (6) 38C Jason Pursley, Hermitage, Mo.
5. (8) 65D Dustin Brown, Clear Lake, Iowa
6. (7) 97J Houston Johnson, Kansas City, Mo.
7. (4) 5* John Briggs, Harrison, Ark.
8. (9) 37J Ronnie Burkhardt, Topeka, Kan.
9. (5) 24C Brandon Conkwright, Wamego, Kan.

Heat #2:
1. (2) 73B Shad Badder, Bates City, Mo.
2. (6) 7G Gabe Hodges, Lebo, Kan.
3. (4) 65X Carlos Ahumada Jr., El Paso, Texas
4. (9) 98 Jeff Cutshaw, Bolivar, Mo.
5. (8) 26 Brian Williams, Fayetteville, Ark.
6. (7) 64 Casey Fowler, Grand Saline, Texas
7. (3) 19 Tanner Kade, Hermitage, Mo.
8. (5) 12JR Jory Stotts, Gilman City, Mo.
9. (1) 12 Andrew Thomas, Chillicothe, Mo.

Heat #3:
1. (2) 1 Blake Arndt, Brownsdale, Minn.
2. (4) 88 Sam Osman, Spiro, Okla.
3. (7) 127 Paden Phillips, Chanute, Kan.
4. (5) 21M Ryan Middaugh, Fulton, Mo.
5. (6) 17 Roy Long, Stilwell, Okla.
6. (3) 92 Tyler Grooms, Trenton, Mo.
7. (8) 8L Lyle Sathoff, Sherburn, Minn.
8. (9) 747 Colton Eck, Goddard, Kan.
9. (1) 15W Alex Williamson, Rushford, Minn.

Heat #4:
1. (3) 75 Terry Phillips, Springfield, Mo.
2. (1) 3B Nic Bidinger, Perry, Kan.
3. (2) 16B Randy Brown, Chowchilla, Calif.
4. (6) 97 Cole Anderson, Le Center, Minn.
5. (4) 9 Kenton Allen, Chanute, Kan.
6. (7) 66 Tyler Worley, St. Genevieve, Mo.
7. (8) 6 Jason Payton, Greenwood, Ark.
8. (5) 33S Ben Stockton, Kansas City, Mo.

Feature #1:
1. (1) 65X Carlos Ahumada Jr., El Paso, Texas
2. (4) 75 Terry Phillips, Springfield, Mo.
3. (7) 97 Cole Anderson, Le Center, Minn.
4. (10) 3B Nic Bidinger, Perry, Kan.
5. (12) 66 Tyler Worley, St. Genevieve, Mo.
6. (2) 65D Dustin Brown, Clear Lake, Iowa
7. (3) 127 Paden Phillips, Chanute, Kan.
8. (11) 97J Houston Johnson, Kansas City, Mo.
9. (15) 8L Lyle Sathoff, Sherburn, Minn.
10. (13) 6 Jason Payton, Greenwood, Ark.
11. (9) 17 Roy Long, Stilwell, Okla.
12. (14) 37J Ronnie Burkhardt, Topeka, Kan.
13. (17) 12 Andrew Thomas, Chillicothe, Mo.
14. (6) D25 David Tanner, Wichita Falls, Texas
15. (5) 1 Blake Arndt, Brownsdale, Minn.
16. (16) 747 Colton Eck, Goddard, Kan.
17. (8) 16B Randy Brown, Chowchilla, Calif.
DNS – 24C Brandon Conkwright, Wamego, Kan.

Feature #2:
1. (3) 10B Brandon Givens, Wichita, Kan.
2. (6) 7G Gabe Hodges, Lebo, Kan.
3. (9) 38C Jason Pursley, Hermitage, Mo.
4. (17) 15W Alex Williamson, Rushford, Minn.
5. (1) 73B Shad Badder, Bates City, Mo.
6. (7) 98 Jeff Cutshaw, Bolivar, Mo.
7. (2) 21N Ben Nading, Ankeny, Iowa
8. (4) 21M Ryan Middaugh, Fulton, Mo.
9. (8) 9 Kenton Allen, Chanute, Kan.
10. (12) 92 Tyler Grooms, Trenton, Mo.
11. (10) 88 Sam Osman, Spiro, Okla.
12. (15) 19 Tanner Kade, Hermitage, Mo.
13. (14) 33S Ben Stockton, Kansas City, Mo.
14. (5) 26 Brian Williams, Fayetteville, Ark.
15. (13) 5* John Briggs, Harrison, Ark.
16. (11) 64 Casey Fowler, Grand Saline, Texas
17. (16) 12JR Jory Stotts, Gilman City, Mo.

MEDIEVAL USRA STOCK CARS

Heat #1:
1. (5) 85 Darrin Schmidt, Winchester , Kan.
2. (2) 35C Bill Crimmins, Fort Dodge, Iowa
3. (7) 21M Myles Michehl, Fort Dodge, Iowa
4. (8) 95C Chance Larson, Dunnell, Minn.
5. (3) 93S Chad Shaw, Trimble, Mo.
6. (4) 23 Paul Conrad, Colo, Iowa
7. (6) 40 Brian Carver, Lockesbury, Ark.
8. (9) 4 Justin Loera, Lubbock, Texas
9. (1) 79 Gary Clark, Walker, Mo.

Heat #2:
1. (3) 222 Jake Newman, Smithville, Mo.
2. (1) 21P Darren Phillips, Wheatland, Mo.
3. (8) 14T Todd Staley, Webster City, Iowa
4. (4) 74C James Collins, Roswell, N.M.
5. (9) 31J Jason Park, Kansas City, Kan.
6. (6) 74S Rodney Schweizer, Kansas City, Kan.
7. (7) 22H Tim Hoselton, Galt, Mo.
8. (2) 74 Jason Josselyn, Alamogordo, N.M.
9. (5) 4D Cory Kelderman, Hills, Minn.

Heat #3:
1. (6) 5 Bryan White, Lebanon, Mo.
2. (5) 3C Colin Deming, Hobbs, N.M.
3. (7) 43K Josh Kelderman, Sioux Center, Iowa
4. (9) 11W Gerald Wahwahsuck, Atchison, Kan.
5. (2) 12 Christopher Sawyer, Buffalo, Mo.
6. (4) 39JR Robert Southerland, Sallisaw, Okla.
7. (3) 16B Randy Brown, Chowchilla, Calif.
8. (1) 24 Blayne McMillin, Warrensburg, Mo.
9. (8) M17 Rob Moseley, Los Lunas, N.M.

Heat #4:
1. (2) 21X Xander Treichel, Greene, Iowa
2. (6) 00 Derek Brown, Stoutland, Mo.
3. (7) 1G Pat Graham, Ankeny, Iowa
4. (1) 9F Kevin Flock, Muskogee, Okla.
5. (8) 21 Andrew Borchardt, Plymouth, Iowa
6. (3) 83 James Ellis, Richland, Mo.
7. (9) 47 Ed Griggs, Pleasant Hill, Mo.
8. (5) 77W Zack Willis, Macks Creek, Mo.
9. (4) 34 Blake Bolton, Appleton City, Mo.

Heat #5:
1. (7) 33 Kevin Donlan, Decorah, Iowa
2. (3) 23S Mark Simon, Buffalo, Mo.
3. (2) 6D David Whittle, Muskogee, Okla.
4. (4) 35 Johnny Coats, Joplin, Mo.
5. (5) 78 Chris Roney, Decorah, Iowa
6. (8) 27 Jeff Tennant, Greenwood, Ark.
7. (1) 77 Josh Monthei, Jefferson, Iowa
8. (6) 10 Justin Ades, Webster City, Iowa

Heat #6:
1. (2) 11 Waylon Dimmitt, Camdenton, Mo.
2. (4) 26JR Hayden Linn, Little Rock, Ark.
3. (1) 25BA Gerry Vaughn, Greenwood, Ark.
4. (6) 3X Tony Manley, Osborn, Mo.
5. (7) 10A John Ades, Rippey, Iowa
6. (3) X9 Brad Whitney, Trenton, Mo.
7. (8) 47D Devin Saler, Kansas City, Mo.
8. (5) 411 Cory Williams, Slaton, Texas

Feature #1:
1. (2) 21M Myles Michehl, Fort Dodge, Iowa
2. (6) 1G Pat Graham, Ankeny, Iowa
3. (1) 11W Gerald Wahwahsuck, Atchison, Kan.
4. (3) 14T Todd Staley, Webster City, Iowa
5. (11) 85 Darrin Schmidt, Winchester , Kan.
6. (21) 47 Ed Griggs, Pleasant Hill, Mo.
7. (4) 33 Kevin Donlan, Decorah, Iowa
8. (9) 21P Darren Phillips, Wheatland, Mo.
9. (24) 4D Cory Kelderman, Hills, Minn.
10. (20) 4 Justin Loera, Lubbock, Texas
11. (10) 25BA Gerry Vaughn, Greenwood, Ark.
12. (15) 27 Jeff Tennant, Greenwood, Ark.
13. (12) 74C James Collins, Roswell, N.M.
14. (18) 47D Devin Saler, Kansas City, Mo.
15. (17) 39JR Robert Southerland, Sallisaw, Okla.
16. (7) 11 Waylon Dimmitt, Camdenton, Mo.
17. (13) 10A John Ades, Rippey, Iowa
18. (14) 93S Chad Shaw, Trimble, Mo.
19. (19) 40 Brian Carver, Lockesbury, Ark.
20. (8) 00 Derek Brown, Stoutland, Mo.
21. (16) X9 Brad Whitney, Trenton, Mo.
22. (22) 24 Blayne McMillin, Warrensburg, Mo.
23. (23) 411 Cory Williams, Slaton, Texas
24. (5) 21 Andrew Borchardt, Plymouth, Iowa
DNS – 79 Gary Clark, Walker, Mo.
DNS – 3X Tony Manley, Osborn, Mo.

Feature #2:
1. (1) 5 Bryan White, Lebanon, Mo.
2. (8) 222 Jake Newman, Smithville, Mo.
3. (7) 35C Bill Crimmins, Fort Dodge, Iowa
4. (4) 23S Mark Simon, Buffalo, Mo.
5. (6) 26JR Hayden Linn, Little Rock, Ark.
6. (13) 35 Johnny Coats, Joplin, Mo.
7. (5) 6D David Whittle, Muskogee, Okla.
8. (9) 43K Josh Kelderman, Sioux Center, Iowa
9. (17) 23 Paul Conrad, Colo, Iowa
10. (24) 10 Justin Ades, Webster City, Iowa
11. (15) 78 Chris Roney, Decorah, Iowa
12. (25) 34 Blake Bolton, Appleton City, Mo.
13. (10) 21X Xander Treichel, Greene, Iowa
14. (14) 12 Christopher Sawyer, Buffalo, Mo.
15. (16) 83 James Ellis, Richland, Mo.
16. (20) 22H Tim Hoselton, Galt, Mo.
17. (3) 3C Colin Deming, Hobbs, N.M.
18. (2) 95C Chance Larson, Dunnell, Minn.
19. (23) 77W Zack Willis, Macks Creek, Mo.
20. (11) 31J Jason Park, Kansas City, Kan.
21. (21) 74 Jason Josselyn, Alamogordo, N.M.
22. (18) 74S Rodney Schweizer, Kansas City, Kan.
23. (19) 77 Josh Monthei, Jefferson, Iowa
24. (22) 16B Randy Brown, Chowchilla, Calif.
25. (12) 9F Kevin Flock, Muskogee, Okla.
26. (26) M17 Rob Moseley, Los Lunas, N.M.

USRA B-MODS

Heat #1:
1. (2) 23B Israel Ortega, Las Cruces, N.M.
2. (3) 55K Colson Kirk, Urbana, Mo.
3. (6) 1 Kyle Henning, Atchison, Kan.
4. (8) RED1 Dan Wheeler, Savage, Minn.
5. (7) 90 Terry Schultz, Sedalia, Mo.
6. (4) 54JR Eddie Ingram Jr., Kansas City, Kan.
7. (10) 8S Jon Sheets, Nevada, Mo.
8. (5) 29 Bronson Wicker, Sedalia, Mo.
9. (9) 24 Jerry Ellis, Richland, Mo.
10. (1) 17B Lee Beemer, Fairmont, Minn.

Heat #2:
1. (2) 46 Brice Gotschall, Nevada, Mo.
2. (8) 56 Shadren Turner, St. Joseph, Mo.
3. (4) 6P John Potter, Tulsa, Okla.
4. (6) 17L Chris Leathers, Excello, Mo.
5. (1) 2 Quentin Taylor, Wheatland, Mo.
6. (10) 53H Tye Hollingsworth, Springdale, Ark.
7. (3) 76 K.C. Mullin, Manhattan, Kan.
8. (7) 53 Tianna Mithun, New Richland, Minn.
9. (5) J5 Troy Hovey, Cresco, Iowa
10. (9) 17R Rylee Fuller, Savannah, Mo.

Heat #3:
1. (1) 54 Tyler Kidwell, Chanute, Kan.
2. (4) 5 Reece Solander, Emporia, Kan.
3. (5) 6T Michael Taylor III, Kansas City, Mo.
4. (6) 44T Ty O'Neal, Muskogee, Okla.
5. (10) 19K Kyle Slader, Muskogee, Okla.
6. (3) 11J Jacob Lynch, Winona, Minn.
7. (7) 32N Lane New, Rogersville, Mo.
8. (2) 18P Shaine Paxston, Springfield, Mo.
9. (9) 58H Gabe Hodges, Lebo, Kan.
10. (8) 66X Chris Wright, Chillicothe, Mo.

Heat #4:
1. (1) 17C Henry Chambers, Baldwin City, Kan.
2. (4) 21K Dave Kennedy, Tea, S.D.
3. (3) 96 Cody Brill, Bates City, Mo.
4. (8) 28A Andy Bryant, Fort Scott, Kan.
5. (5) 1S Jacob Stoll, Mounds, Okla.
6. (6) 24L Dakota Lowe, Prescott, Kan.
7. (10) 42J Donnie Jackson, Lebanon, Mo.
8. (2) 20 Chad Fuller, Savannah, Mo.
9. (9) 42 Kaeden Bronner, Austin, Minn.
10. (7) 30H Rex Harris, Macks Creek, Mo.

Heat #5:
1. (1) 510 Cody King, Fanshawe, Okla.
2. (4) 69ER Tyler Cadwallader, Amazonia, Mo.
3. (6) J2 Kris Jackson, Lebanon, Mo.
4. (3) 00 Cason Harris, Bella Vista, Ark.
5. (8) 06 Christopher Theodore, Coweta, Okla.
6. (9) 97 Tyler Lacy, Glenpool, Okla.
7. (10) 55J Jeremy Short, Peculiar, Mo.
8. (7) 155 Gavin Shaw, Brownsdale, Minn.
9. (2) 17CT Cullen Thompson, Hermann, Mo.
10. (5) 6W Matt Wacht, Shawnee, Kan.

Heat #6:
1. (4) 85 Ben Moudry, Protivin, Iowa
2. (2) 88 Bryer McCoy, Webster City, Iowa
3. (1) 55S Brian Shaw, Brownsdale, Minn.
4. (3) 11L Logan Smith, El Dorado Springs, Mo.
5. (6) 22M Brian McGowen, Pittsburg, Kan.
6. (7) 15E Ryan Edde, Cross Timbers, Mo.
7. (8) 12 Jeff Stotts, Trenton, Mo.
8. (5) 91 Hoyt Miller, Cross Timbers, Mo.
DNS – 54I Eddie Ingram, Kansas City, Kan.

Heat #7:
1. (2) 7L Trevor Drake, Billings, Mo.
2. (1) 32 Robbe Ewing, Stockton, Mo.
3. (6) 14J Jacob Hodges, Lebo, Kan.
4. (8) 18B Trevor Fitz, Camarillo, Calif.
5. (7) 99T Eric Turner, Hermitage, Mo.
6. (3) 55 Josh Marshall, Topeka, Kan.
7. (9) 181 Luke Nieman, Nortonville, Kan.
8. (5) 21A Andrew Hodges, Lebo, Kan.
9. (4) 88T Jacob Toepper, Hugo, Minn.

Heat #8:
1. (1) F1 Mitchell Franklin, Camdenton, Mo.
2. (5) 16D Dan Hovden, Decorah, Iowa
3. (6) 12C Stephen Clancy, Odessa, Mo.
4. (2) 17K Klay Beemer, Fairmont, Minn.
5. (3) 64 John Ross, Mankato, Minn.
6. (7) 57 Duke Erickson, Sioux Falls, S.D.
7. (9) 47 Tyson Lanfermann, Atchison, Kan.
8. (4) 2R Jory Montis, Sioux Falls, S.D.
9. (8) 9J Jeremiah Reed, Otho, Iowa

Feature #1:
1. (1) 56 Shadren Turner, St. Joseph, Mo.
2. (7) J2 Kris Jackson, Lebanon, Mo.
3. (2) F1 Mitchell Franklin, Camdenton, Mo.
4. (4) 54 Tyler Kidwell, Chanute, Kan.
5. (6) 19K Kyle Slader, Muskogee, Okla.
6. (8) 69ER Tyler Cadwallader, Amazonia, Mo.
7. (13) 99T Eric Turner, Hermitage, Mo.
8. (5) 46 Brice Gotschall, Nevada, Mo.
9. (11) 32 Robbe Ewing, Stockton, Mo.
10. (14) 2 Quentin Taylor, Wheatland, Mo.
11. (3) 6P John Potter, Tulsa, Okla.
12. (15) 15E Ryan Edde, Cross Timbers, Mo.
13. (10) RED1 Dan Wheeler, Savage, Minn.
14. (9) 11L Logan Smith, El Dorado Springs, Mo.
15. (26) 30H Rex Harris, Macks Creek, Mo.
16. (12) 06 Christopher Theodore, Coweta, Okla.
17. (19) 76 K.C. Mullin, Manhattan, Kan.
18. (21) 91 Hoyt Miller, Cross Timbers, Mo.
19. (16) 42J Donnie Jackson, Lebanon, Mo.
20. (17) 55 Josh Marshall, Topeka, Kan.
21. (20) 20 Chad Fuller, Savannah, Mo.
22. (25) 17R Rylee Fuller, Savannah, Mo.
23. (24) 42 Kaeden Bronner, Austin, Minn.
24. (23) 9J Jeremiah Reed, Otho, Iowa
25. (18) 12 Jeff Stotts, Trenton, Mo.
26. (22) 155 Gavin Shaw, Brownsdale, Minn.

Feature #2:
1. (2) 85 Ben Moudry, Protivin, Iowa
2. (10) 5 Reece Solander, Emporia, Kan.
3. (6) 55K Colson Kirk, Urbana, Mo.
4. (4) 28A Andy Bryant, Fort Scott, Kan.
5. (3) 88 Bryer McCoy, Webster City, Iowa
6. (8) 14J Jacob Hodges, Lebo, Kan.
7. (9) 90 Terry Schultz, Sedalia, Mo.
8. (15) 57 Duke Erickson, Sioux Falls, S.D.
9. (11) 55S Brian Shaw, Brownsdale, Minn.
10. (18) 181 Luke Nieman, Nortonville, Kan.
11. (21) 21A Andrew Hodges, Lebo, Kan.
12. (13) 53H Tye Hollingsworth, Springdale, Ark.
13. (26) 54I Eddie Ingram, Kansas City, Kan.
14. (5) 17K Klay Beemer, Fairmont, Minn.
15. (14) 64 John Ross, Mankato, Minn.
16. (23) 24 Jerry Ellis, Richland, Mo.
17. (19) 32N Lane New, Rogersville, Mo.
18. (12) 17C Henry Chambers, Baldwin City, Kan.
19. (22) 88T Jacob Toepper, Hugo, Minn.
20. (24) 17B Lee Beemer, Fairmont, Minn.
21. (25) 17CT Cullen Thompson, Hermann, Mo.
22. (20) 2R Jory Montis, Sioux Falls, S.D.
23. (7) 7L Trevor Drake, Billings, Mo.
24. (1) 17L Chris Leathers, Excello, Mo.
25. (16) 55J Jeremy Short, Peculiar, Mo.
26. (17) 54JR Eddie Ingram Jr., Kansas City, Kan.

Feature #3:
1. (5) 510 Cody King, Fanshawe, Okla.
2. (15) 8S Jon Sheets, Nevada, Mo.
3. (9) 22M Brian McGowen, Pittsburg, Kan.
4. (2) 16D Dan Hovden, Decorah, Iowa
5. (23) 58H Gabe Hodges, Lebo, Kan.
6. (21) 53 Tianna Mithun, New Richland, Minn.
7. (6) 96 Cody Brill, Bates City, Mo.
8. (20) 29 Bronson Wicker, Sedalia, Mo.
9. (3) 00 Cason Harris, Bella Vista, Ark.
10. (12) 44T Ty O'Neal, Muskogee, Okla.
11. (19) 18P Shaine Paxston, Springfield, Mo.
12. (4) 12C Stephen Clancy, Odessa, Mo.
13. (22) J5 Troy Hovey, Cresco, Iowa
14. (7) 23B Israel Ortega, Las Cruces, N.M.
15. (17) 24L Dakota Lowe, Prescott, Kan.
16. (11) 1 Kyle Henning, Atchison, Kan.
17. (24) 66X Chris Wright, Chillicothe, Mo.
18. (1) 6T Michael Taylor III, Kansas City, Mo.
19. (18) 47 Tyson Lanfermann, Atchison, Kan.
20. (13) 97 Tyler Lacy, Glenpool, Okla.
21. (16) 11J Jacob Lynch, Winona, Minn.
22. (25) 6W Matt Wacht, Shawnee, Kan.
23. (10) 18B Trevor Fitz, Camarillo, Calif.
24. (8) 21K Dave Kennedy, Tea, S.D.
25. (14) 1S Jacob Stoll, Mounds, Okla.

USRA HOBBY STOCKS

Heat #1:
1. (1) 07 Chris Hovden, Cresco, Iowa
2. (3) 18K Dylan Clinton, West Union, Iowa
3. (4) 86 Ryan Happel, Holmen, Wis.
4. (5) 52D B.J. Dahl, Calmar, Iowa
5. (10) 6 Dustin Gulbrandson, Sioux Falls, S.D.
6. (8) 19 Brandon Jurrens, Rock Rapids, Iowa
7. (7) 110 J.D. Jackson, Chouteau, Okla.
8. (2) 122 Cory Stone, Lovington, N.M.
9. (9) 15R Ryan Crooks, Ionia, Iowa
10. (6) 19C Cameron Jurrens, Rock Rapids, Iowa

Heat #2:
1. (1) 18Z Zac Smith, Manly, Iowa
2. (3) 44KT Brian Lund, Northwood, Iowa
3. (4) 14 Kevin Lacy, Broken Arrow, Okla.
4. (8) 35 Riley Crimmins, Fort Dodge, Iowa
5. (10) 20B Josh Bradley, Harrisburg, S.D.
6. (9) 15 Jeremy Crimmins, Fort Dodge, Iowa
7. (7) 26 Matthew Machen, Roswell, N.M.
8. (6) 11X Seth Scholl, Holmen, Wis.
9. (5) 10B Breanna Ades, Rippey, Iowa
10. (2) 00 Josh Downs, Hartford, S.D.

Feature:
1. (5) 18K Dylan Clinton, West Union, Iowa
2. (3) 07 Chris Hovden, Cresco, Iowa
3. (11) 15 Jeremy Crimmins, Fort Dodge, Iowa
4. (2) 44KT Brian Lund, Northwood, Iowa
5. (1) 35 Riley Crimmins, Fort Dodge, Iowa
6. (9) 6 Dustin Gulbrandson, Sioux Falls, S.D.
7. (8) 14 Kevin Lacy, Broken Arrow, Okla.
8. (6) 86 Ryan Happel, Holmen, Wis.
9. (12) 19 Brandon Jurrens, Rock Rapids, Iowa
10. (16) 11X Seth Scholl, Holmen, Wis.
11. (14) 26 Matthew Machen, Roswell, N.M.
12. (10) 18Z Zac Smith, Manly, Iowa
13. (19) 00 Josh Downs, Hartford, S.D.
14. (7) 52D B.J. Dahl, Calmar, Iowa
15. (15) 122 Cory Stone, Lovington, N.M.
16. (18) 15R Ryan Crooks, Ionia, Iowa
17. (4) 20B Josh Bradley, Harrisburg, S.D.
18. (20) 19C Cameron Jurrens, Rock Rapids, Iowa
19. (17) 10B Breanna Ades, Rippey, Iowa
20. (13) 110 J.D. Jackson, Chouteau, Okla.

USRA TUNERS

Heat #1:
1. (1) 8 Randy Martin, Springtown, Texas
2. (2) 35 Brad Stahl, Castalia, Iowa
3. (5) 6K David Kirkpatrick, Eugene, Mo.
4. (4) 15 Tyler Crimmins, Fort Dodge, Iowa
5. (6) 3M Bobby Mooney, Osage Beach, Mo.
6. (10) 38 Dalton Fels, Calmar, Iowa
7. (7) 23 Nick Bradshaw, Lebanon, Mo.
8. (9) 1 Aaron Bliss, Enid, Okla.
9. (3) 32S Alex Scarlett, Willard, Mo.
10. (8) 21 Matt Harvey, Carrier, Okla.

Heat #2:
1. (1) 28 Braiden Schaufenbuel, New Hampton, Iowa
2. (5) 6R Dustin Reeves, Camdenton, Mo.
3. (9) 56 Katie Stahl, Castalia, Iowa
4. (2) 7 Allen Thompson, Fair Grove, Mo.
5. (8) 4 Jeff Strong, Fair Grove, Mo.
6. (4) 11X Robert Sumrell, Ashdown, Ark.
7. (3) 75 Steven Seay, Nevada, Mo.
8. (6) C49 Justin Converse, Texarkana, Ark.
9. (7) 14T Anthony Taylor, Macks Creek, Mo.

Heat #3:
1. (2) 9T Robert Tosh, Bolivar, Mo.
2. (8) 5 Oliver Monson, Thornton, Iowa
3. (4) 21J Jason Weber, Enid, Okla.
4. (6) 24 Racer Costello, Waukomis, Okla.
5. (1) 80 Jim Cook, Linn Creek, Mo.
6. (5) 16W Dylan Whitley, Enid, Okla.
7. (7) 18SC Aaron Ryan, Wichita Falls, Texas
8. (9) 33 Dennis Cosens III, Mentmore, N.M.
9. (3) 15B Travis Bockover, Chanute, Kan.

Feature:
1. (5) 8 Randy Martin, Springtown, Texas
2. (4) 9T Robert Tosh, Bolivar, Mo.
3. (2) 6R Dustin Reeves, Camdenton, Mo.
4. (11) 21J Jason Weber, Enid, Okla.
5. (1) 7 Allen Thompson, Fair Grove, Mo.
6. (14) 38 Dalton Fels, Calmar, Iowa
7. (21) 18SC Aaron Ryan, Wichita Falls, Texas
8. (13) 15 Tyler Crimmins, Fort Dodge, Iowa
9. (24) C49 Justin Converse, Texarkana, Ark.
10. (18) 16W Dylan Whitley, Enid, Okla.
11. (12) 28 Braiden Schaufenbuel, New Hampton, Iowa
12. (23) 33 Dennis Cosens III, Mentmore, N.M.
13. (15) 3M Bobby Mooney, Osage Beach, Mo.
14. (22) 1 Aaron Bliss, Enid, Okla.
15. (9) 6K David Kirkpatrick, Eugene, Mo.
16. (20) 23 Nick Bradshaw, Lebanon, Mo.
17. (8) 35 Brad Stahl, Castalia, Iowa
18. (16) 80 Jim Cook, Linn Creek, Mo.
19. (25) 32S Alex Scarlett, Willard, Mo.
20. (6) 56 Katie Stahl, Castalia, Iowa
21. (26) 15B Travis Bockover, Chanute, Kan.
22. (19) 75 Steven Seay, Nevada, Mo.
23. (27) 21 Matt Harvey, Carrier, Okla.
24. (3) 24 Racer Costello, Waukomis, Okla.
25. (7) 4 Jeff Strong, Fair Grove, Mo.
26. (17) 11X Robert Sumrell, Ashdown, Ark.
DQ – (10) 5 Oliver Monson, Thornton, Iowa
DNS – 14T Anthony Taylor, Macks Creek, Mo.

USRA moving fast forward: For more than two decades, the USRA has attracted more and more racetracks and dirt track racers each year through fair, logical and cost-effective rules accompanied by an organization that puts the racers, racetracks and their fans first. During the 2023 Summit USRA Weekly Racing Series, more than 60 of America's finest dirt ovals will host more than 1,000 nights of racing.

USRA competitors can register online here or call (515) 832-6000 to register by phone. You can also download the application here and then submit your completed form by email at office@usraracing.com or fax at (515) 832-7958.

To learn more, check out usraracing.com. Follow our social media channels on Facebook, Instagram, Twitter and YouTube. Click here to join our email list and get USRA news and exclusive promotions delivered to your inbox.

USRA OFFICIAL SPONSORS: American Racer Racing TiresBeyea HeadersChevrolet PerformanceChristie Door CompanyFast ShaftsFK Rod EndsKS EngineeringKSE Racing ProductsMesilla Valley TransportationNitroquest MediaPEM Racing Gears & DrivetrainRacinDirtSummit Racing EquipmentSunoco Race Fuels.

USRA PARTICIPATING SPONSORS: Allen Autosports Race CarsARMI ContractorsBoubin Tire & AutomotiveBrodix Cylinder HeadsDAY MotorsportsDuvall ElectricGunshepherd.comInnovative AutoGlass & Window TintPBM Performance ProductsStar 1 Roofing & ConstructionStealth Thru TubingTexas Locomotive SolutionsTNT Auto PartsYouDirt.com.

USRA CONTINGENCY SPONSORS: AFCO Racing ProductsAllstar PerformanceBryke RacingBSB ManufacturingChamp PansEdelbrockHooker HarnessHypercoIntegra Racing Shocks & SpringsJE PistonsK1 RaceGear by Ryan BowersKeyser ManufacturingLandrum Performance SpringsMD3Medieval ChassisMSDPerformance Bodies & PartsQA1Quarter MasterQuickCar Racing ProductsRacerWebsite.comReal Racing WheelsSwift SpringsSybesma GraphicsWehrs Machine & Racing ProductsWilwood Disc Brakes.

USRA RACETRACKS: 67 Speedway of Texarkana, 81 Speedway, Alien Motor Speedway, Ark-La-Tex Speedway, Arrowhead Speedway, Bolivar Speedway, Boothill Speedway, Callaway Raceway, Caney Valley Speedway, Cedar Lake Speedway, Crawford County Speedway, Cresco Speedway, Dallas County Speedway, Deer Creek Speedway, Diamond Park Speedway, Eagle Valley Speedway, Electric City Speedway, Elk City Motorsports Park, Fairmont Raceway, Fayette County Speedway, Gondik Law Speedway, Hamilton County Speedway, Harrah's Kansas City Hotel & Casino, Humboldt Speedway, Hunt County Raceway, I-35 Speedway, I-90 Speedway, Lakeside Speedway, Lawton Speedway, Legacy Speedway, Longdale Speedway, Lucas Oil Speedway, Mason City Motor Speedway, Mississippi Thunder Speedway, Monett Raceway, Northwest Missouri State Fairgrounds, Outlaw Motor Speedway, Rapid Speedway, Red Cedar Speedway, Red Dirt Raceway, Rocket Raceway Park, Route 66 Motor Speedway, RPM Speedway, Sabine Speedway, Salina Highbanks Speedway, Sandia Speedway, Sports Park Raceway, Springfield Raceway, Super Bee Speedway, Thunder Valley Speedway, Tomahawk Speedway, Tri-State Speedway, Tulsa Speedway, US 36 Raceway, Vado Speedway Park, West Texas Raceway, Winneshiek Raceway.