HOME NEWS SCHEDULE POINTS RESULTS LINEUPS SPONSORS PHOTOS VIDEOS TRACK INFO RULES/FORMS
NEXT EVENT  Saturday, August 13
Back To School Night + Super Late Model Summer Series

Results for June 11, 2022

Print this page
June 11, 2022

Showing finishing position, starting position in parentheses, car number, driver and hometown.

OLSEN FAMILY USRA MODIFIEDS

Heat #1:
1. (2) 21 Ben Nading, Ankeny, Iowa
2. (4) 75 Greg Elliott, Webster City, Iowa
3. (6) 41 Nate Hughes, Eagle Grove, Iowa
4. (1) 3W Garett Wilson, Carlisle, Iowa
5. (3) 15A James Allbee, Adel, Iowa
6. (7) 52 Ryan Sams, Fort Dodge, Iowa
7. (5) 3F Cole Ferguson, Dexter, Iowa

Heat #2:
1. (3) 77 Jeff Aikey, Cedar Falls, Iowa
2. (2) 29 Dennis Elliott, Mt. Ayr, Iowa
3. (4) 99 Josh Angst, Winona, Minn.
4. (5) 5D Devon Havlik, Waterloo, Iowa
5. (6) 21D David Brown, Kellogg, Iowa
6. (1) 84 Christopher Elliott, Webster City, Iowa

Feature:
1. (1) 99 Josh Angst, Winona, Minn.
2. (10) 5D Devon Havlik, Waterloo, Iowa
3. (3) 77 Jeff Aikey, Cedar Falls, Iowa
4. (4) 29 Dennis Elliott, Mt. Ayr, Iowa
5. (2) 41 Nate Hughes, Eagle Grove, Iowa
6. (7) 75 Greg Elliott, Webster City, Iowa
7. (6) 3W Garett Wilson, Carlisle, Iowa
8. (9) 21D David Brown, Kellogg, Iowa
9. (5) 15A James Allbee, Adel, Iowa
10. (8) 21 Ben Nading, Ankeny, Iowa
DNS – (12) 84 Christopher Elliott, Webster City, Iowa
DNS – (13) 3F Cole Ferguson, Dexter, Iowa
DNS – (11) 52 Ryan Sams, Fort Dodge, Iowa

SENECA FOUNDRY USRA STOCK CARS

Heat #1:
1. (1) 22V Jackson Vsetecka, Fort Atkinson, Iowa
2. (4) 19 Reid Keller, Webster City, Iowa
3. (3) 10J Justin Ades, Webster City, Iowa
4. (5) 87 Dylan Suhr, Waterloo, Iowa
5. (6) 47 Parker Slagle, Eagle Grove, Iowa
6. (2) 44K Kevin Opheim, Mason City, Iowa

Heat #2:
1. (1) 12 Mark Elliott, Webster City, Iowa
2. (2) 23 Paul Conrad, Colo, Iowa
3. (4) 24 Josh Zieman, Plymouth, Iowa
4. (6) 21 Myles Michehl, Fort Dodge, Iowa
5. (7) 5A Tyler Pickett, Boone, Iowa
6. (5) 10 John Ades, Rippey, Iowa
7. (3) 8X Scott Olson, Blairsburg, Iowa

Feature:
1. (2) 12 Mark Elliott, Webster City, Iowa
2. (4) 24 Josh Zieman, Plymouth, Iowa
3. (5) 19 Reid Keller, Webster City, Iowa
4. (8) 21 Myles Michehl, Fort Dodge, Iowa
5. (7) 22V Jackson Vsetecka, Fort Atkinson, Iowa
6. (6) 23 Paul Conrad, Colo, Iowa
7. (11) 44K Kevin Opheim, Mason City, Iowa
8. (3) 87 Dylan Suhr, Waterloo, Iowa
9. (12) 10 John Ades, Rippey, Iowa
10. (10) 5A Tyler Pickett, Boone, Iowa
11. (9) 47 Parker Slagle, Eagle Grove, Iowa
12. (1) 10J Justin Ades, Webster City, Iowa
DNS – (13) 8X Scott Olson, Blairsburg, Iowa

STEIN HEATING & COOLING USRA B-MODS

Heat #1:
1. (2) 56H Brandon Hare, Elma, Iowa
2. (6) 85T Brandon Toftee, Otho, Iowa
3. (3) 11 Izac Mallicoat, Boone, Iowa
4. (5) 9J Jeremiah Reed, Otho, Iowa
5. (7) D1 Damion Elliott, Webster City, Iowa
6. (1) 40 George Gilliland, Lehigh, Iowa
7. (4) 93 Hunter Longnecker, Woodward, Iowa

Heat #2:
1. (1) 56 Ty Griffith, Webster City, Iowa
2. (2) 88 Bryer McCoy, Webster City, Iowa
3. (4) 5T Tyler Inman, Altoona, Iowa
4. (5) 14 Jake Sachau, Manning, Iowa
5. (6) 4 Jason Bass, Fort Dodge, Iowa
6. (3) 26 Jason Carney, Boone, Iowa
DNS – (7) 62 Cory Pestotnik, Boone, Iowa

Feature:
1. (1) 14 Jake Sachau, Manning, Iowa
2. (8) 56 Ty Griffith, Webster City, Iowa
3. (6) 56H Brandon Hare, Elma, Iowa
4. (10) 4 Jason Bass, Fort Dodge, Iowa
5. (13) 93 Hunter Longnecker, Woodward, Iowa
6. (4) 88 Bryer McCoy, Webster City, Iowa
7. (2) 9J Jeremiah Reed, Otho, Iowa
8. (9) D1 Damion Elliott, Webster City, Iowa
9. (11) 40 George Gilliland, Lehigh, Iowa
10. (3) 5T Tyler Inman, Altoona, Iowa
11. (5) 85T Brandon Toftee, Otho, Iowa
12. (14) 62 Cory Pestotnik, Boone, Iowa
13. (7) 11 Izac Mallicoat, Boone, Iowa
DNS – (12) 26 Jason Carney, Boone, Iowa

DIAMOND IN THE ROUGH USRA HOBBY STOCKS

Heat #1:
1. (5) 15 Jeremy Crimmins, Fort Dodge, Iowa
2. (4) 18K Dylan Clinton, West Union, Iowa
3. (6) 4D Daniel Ayers, Webster City, Iowa
4. (1) 34 Lincoln Miller, Eagle Grove, Iowa
5. (3) 55G David Gilliland, Fort Dodge, Iowa
6. (2) 05 Mark Kennedy, Webster City, Iowa

Heat #2:
1. (3) 81 Zack Smidt, Mason City, Iowa
2. (2) 13N Dylan Nelson, Adel, Iowa
3. (4) 52 Carter Koop, Rockwell, Iowa
4. (6) 62B Andy Boeckman, Wall Lake, Iowa
5. (5) 50 Bryce Sommerfeld, Fort Dodge, Iowa
6. (1) 83 Scott Dobel, Manly, Iowa

Feature:
1. (2) 18K Dylan Clinton, West Union, Iowa
2. (3) 62B Andy Boeckman, Wall Lake, Iowa
3. (4) 13N Dylan Nelson, Adel, Iowa
4. (5) 52 Carter Koop, Rockwell, Iowa
5. (8) 15 Jeremy Crimmins, Fort Dodge, Iowa
6. (12) 83 Scott Dobel, Manly, Iowa
7. (7) 4D Daniel Ayers, Webster City, Iowa
8. (1) 34 Lincoln Miller, Eagle Grove, Iowa
9. (9) 55G David Gilliland, Fort Dodge, Iowa
10. (11) 05 Mark Kennedy, Webster City, Iowa
11. (10) 50 Bryce Sommerfeld, Fort Dodge, Iowa
12. (6) 81 Zack Smidt, Mason City, Iowa

A1 AUTOMOTIVE USRA TUNERS

Heat #1:
1. (4) 33K David Kimmel, New Virginia, Iowa
2. (1) 5 Oliver Monson, Thornton, Iowa
3. (2) 16 Hunter Patrick, St. Charles, Iowa
4. (5) 68J Jonathan Buchanan, Story City, Iowa
5. (3) 48C Chris Eddington, Clarion, Iowa

Heat #2:
1. (5) 43 Jade Lange, Humboldt, Iowa
2. (2) 38 Desiree Sells, Fort Dodge, Iowa
3. (1) 10B Breanna Ades, Rippey, Iowa
4. (4) 22 Michael Sinclair, Woolstock, Iowa
DNS – (3) 10D Dylan Gilbert, Kamrar, Iowa
DNS – (6) 10S Sarah Gilbert, Kamara, Iowa

Feature:
1. (4) 43 Jade Lange, Humboldt, Iowa
2. (5) 5 Oliver Monson, Thornton, Iowa
3. (6) 33K David Kimmel, New Virginia, Iowa
4. (3) 16 Hunter Patrick, St. Charles, Iowa
5. (1) 68J Jonathan Buchanan, Story City, Iowa
6. (7) 10B Breanna Ades, Rippey, Iowa
7. (8) 38 Desiree Sells, Fort Dodge, Iowa
8. (2) 22 Michael Sinclair, Woolstock, Iowa
9. (9) 48C Chris Eddington, Clarion, Iowa
10. (10) 10D Dylan Gilbert, Kamrar, Iowa
11. (11) 10S Sarah Gilbert, Kamara, Iowa

JERRY GOEBEL STATE FARM SUPER LATE MODELS

Heat:
1. (1) 10T Jeff Tharp, Sherrill, Iowa
2. (4) 76 Jason Hahne, Webster City, Iowa
3. (6) 77 Jeff Aikey, Cedar Falls, Iowa
4. (2) 32 Curtis Glover, Knoxville, Iowa
5. (7) 7 Jenna Johnson, Mitchellville, Iowa
6. (8) 5 Rusty Patterson, Mason City, Iowa
7. (3) 66 Todd Johnson, Mitchellville, Iowa
8. (5) 11 Randy Faux, Earlham, Iowa

Feature:
1. (1) 76 Jason Hahne, Webster City, Iowa
2. (4) 77 Jeff Aikey, Cedar Falls, Iowa
3. (2) 32 Curtis Glover, Knoxville, Iowa
4. (8) 11 Randy Faux, Earlham, Iowa
5. (5) 7 Jenna Johnson, Mitchellville, Iowa
6. (6) 5 Rusty Patterson, Mason City, Iowa
7. (7) 66 Todd Johnson, Mitchellville, Iowa
DNS – (3) 10T Jeff Tharp, Sherrill, Iowa