HOME NEWS SCHEDULE POINTS RESULTS LINEUPS SPONSORS PHOTOS VIDEOS TRACK INFO RULES/FORMS CONTACT  

Results for June 30, 2020

Print this page
June 30, 2020

OFFICIAL RESULTS
United States Racing Association
Summit USRA Weekly Racing Series
Great American Stock Car Shootout – Night 1 of 2
Hamilton County Speedway driven by Spangler Automotive, Webster City, Iowa
Tuesday, June 30, 2020

Showing finishing position, starting position in parentheses, car number, driver and hometown.

SENECA FOUNDRY USRA STOCK CARS

TexTrail Trailer Parts Heat Race #1 (8 laps):
1. (2) 21 Andrew Borchardt, Plymouth, Iowa.
2. (3) 15 Mitch Hovden, Decorah, Iowa.
3. (1) 55H Troy Hansmeier, Waukon, Iowa.
4. (5) 12 Mark Elliott, Webster City, Iowa.
5. (7) 46 Colton Arends, Luverne, Minn.
6. (8) 4ORD Bob Sutherland, Blairsburg, Iowa.
7. (6) 7 Doug Keller, Easton, Mo.
8. (4) 5B Stefan Sybesma, Sanborn, Iowa.

K97 Heat Race #2 (8 laps):
1. (2) 14RT Ricky Thornton Jr., Chandler, Ariz.
2. (3) 30C Abe Huls, Carthage, Ill.
3. (6) 1G Patrick Graham, Ankeny, Iowa.
4. (8) 11 Jesse Brown, Nashua, Iowa.
5. (4) 67 Kyle Falck, Decorah, Iowa.
6. (1) 47 Parker Slagle, Eagle Grove, Iowa.
7. (7) 6 Chanse Hollatz, Clear Lake, Iowa.
8. (5) 97 Lynn Panos, Calmar, Iowa.

Heat Race #3 (8 laps):
1. (1) 35 Bill Crimmins, Fort Dodge, Iowa.
2. (2) 14 Todd Staley, Webster City, Iowa.
3. (3) 44 Dillon Anderson, Decorah, Iowa.
4. (4) 87 Dylan Suhr, Waterloo, Iowa.
5. (5) 2J Steve Jackson, Polk City, Iowa.
6. (6) 19 Reid Keller, Webster City, Iowa.
7. (7) 7H Philip Holtz, Manchester, Iowa.

Heat Race #4 (8 laps):
1. (2) 6 Chanse Hollatz, Clear Lake, Iowa.
2. (1) 4ORD Bob Sutherland, Blairsburg, Iowa.
3. (4) 97 Lynn Panos, Calmar, Iowa.
4. (6) 15 Mitch Hovden, Decorah, Iowa.
5. (3) 7 Doug Keller, Easton, Mo.
6. (5) 5B Stefan Sybesma, Sanborn, Iowa.
7. (8) 55H Troy Hansmeier, Waukon, Iowa.
8. (7) 35 Bill Crimmins, Fort Dodge, Iowa.

Heat Race #5 (8 laps):
1. (3) 1G Patrick Graham, Ankeny, Iowa.
2. (4) 12 Mark Elliott, Webster City, Iowa.
3. (5) 44 Dillon Anderson, Decorah, Iowa.
4. (1) 11 Jesse Brown, Nashua, Iowa.
5. (6) 30C Abe Huls, Carthage, Ill.
6. (7) 14RT Ricky Thornton Jr., Chandler, Ariz.
7. (8) 47 Parker Slagle, Eagle Grove, Iowa.
8. (2) 46 Colton Arends, Luverne, Minn.

Heat Race #6 (8 laps):
1. (1) 7H Philip Holtz, Manchester, Iowa.
2. (2) 19 Reid Keller, Webster City, Iowa.
3. (4) 87 Dylan Suhr, Waterloo, Iowa.
4. (7) 14 Todd Staley, Webster City, Iowa.
5. (6) 21 Andrew Borchardt, Plymouth, Iowa.
6. (5) 67 Kyle Falck, Decorah, Iowa.
7. (3) 2J Steve Jackson, Polk City, Iowa.

Dash for Cash (10 laps):
1. (2) 14 Todd Staley, Webster City, Iowa, $400.
2. (1) 1G Patrick Graham, Ankeny, Iowa, $300.
3. (4) 12 Mark Elliott, Webster City, Iowa, $200.
4. (3) 15 Mitch Hovden, Decorah, Iowa, $150.
5. (6) 44 Dillon Anderson, Decorah, Iowa, $100.
6. (5) 21 Andrew Borchardt, Plymouth, Iowa, $75.
7. (8) 30C Abe Huls, Carthage, Ill., $70.
8. (10) 87 Dylan Suhr, Waterloo, Iowa, $65.
9. (12) 6 Chanse Hollatz, Clear Lake, Iowa, $60.
10. (7) 14RT Ricky Thornton Jr., Chandler, Ariz., $55.
11. (9) 11 Jesse Brown, Nashua, Iowa, $50.
12. (11) 4ORD Bob Sutherland, Blairsburg, Iowa, $50.

King of the Hill:
Round #1 – Hansmeier defeated Panos; Anderson defeated Sybesma; Thornton defeated Staley; Hovden defeated Huls; Borchardt defeated Arends; Elliott defeated Falck; Keller defeated Brown.
Quarter-Finals – Anderson defeated Hansmeier; Thornton defeated Elliott; Hovden defeated Borchardt; Anderson defeated Keller.
Semi-Finals – Thornton defeated Hovden; Anderson had a bye.
Finals – Thornton ($750) defeated Anderson.

STEIN HEATING & COOLING USRA B-MODS

TexTrail Trailer Parts Heat Race #1 (8 laps):
1. (3) 66 Levi Chipp, Latimer, Iowa.
2. (5) 8X Josh Roney, Postville, Iowa.
3. (1) 88 Bryer McCoy, Webster City, Iowa.
4. (6) 1 Doug McCollough, Webster City, Iowa.
5. (4) 25 Joe Chisholm, Osage, Iowa.
6. (2) 13 Lucus Jones, Fort Dodge, Iowa.
7. (7) 9J Jeremiah Reed, Otho, Iowa.

K97 Heat Race #2 (8 laps):
1. (1) 85 Ben Moudry, Protivin, Iowa.
2. (2) 2 Brandon Maitland, Waterloo, Iowa.
3. (4) 25C Cody Thompson, Sioux City, Iowa.
4. (5) 14 Jake Sachau, Manning, Iowa.
5. (6) D1 Damion Elliott, Webster City, Iowa.
6. (3) 40 George Gilliland, Lehigh, Iowa.

Heat Race #3 (8 laps):
1. (1) 56 Ty Griffith, Webster City, Iowa.
2. (2) 16 Dan Hovden, Decorah, Iowa.
3. (4) 24C Jim Chisholm, Osage, Iowa.
4. (6) 7+ Jared Timmerman, Norwalk, Iowa.
5. (5) 7V Carter VanDenBerg, Oskaloosa, Iowa.
6. (3) 10T Trevor Fecht, Allison, Iowa.

Heat Race #4 (8 laps):
1. (2) 25C Cody Thompson, Sioux City, Iowa.
2. (5) 85 Ben Moudry, Protivin, Iowa.
3. (3) 8X Josh Roney, Postville, Iowa.
4. (6) 56 Ty Griffith, Webster City, Iowa.
5. (4) 25 Joe Chisholm, Osage, Iowa.
6. (1) 9J Jeremiah Reed, Otho, Iowa.
7. (7) 88 Bryer McCoy, Webster City, Iowa.

Heat Race #5 (8 laps):
1. (2) 1 Doug McCollough, Webster City, Iowa.
2. (1) 14 Jake Sachau, Manning, Iowa.
3. (4) 2 Brandon Maitland, Waterloo, Iowa.
4. (5) 66 Levi Chipp, Latimer, Iowa.
5. (3) 40 George Gilliland, Lehigh, Iowa.
6. (6) D1 Damion Elliott, Webster City, Iowa.

Heat Race #6 (8 laps):
1. (2) 7V Carter VanDenBerg, Oskaloosa, Iowa.
2. (3) 24C Jim Chisholm, Osage, Iowa.
3. (5) 16 Dan Hovden, Decorah, Iowa.
4. (1) 7+ Jared Timmerman, Norwalk, Iowa.
5. (4) 10T Trevor Fecht, Allison, Iowa.
6. (6) 13 Lucus Jones, Fort Dodge, Iowa.

Dash for Cash (10 laps):
1. (1) 85 Ben Moudry, Protivin, Iowa, $300.
2. (2) 25C Cody Thompson, Sioux City, Iowa, $200.
3. (7) 16 Dan Hovden, Decorah, Iowa, $150.
4. (8) 24C Jim Chisholm, Osage, Iowa, $100.
5. (4) 8X Josh Roney, Postville, Iowa, $75.
6. (6) 56 Ty Griffith, Webster City, Iowa, $70.
7. (11) 14 Jake Sachau, Manning, Iowa, $65.
8. (5) 1 Doug McCollough, Webster City, Iowa, $60.
9. (10) 7V Carter VanDenBerg, Oskaloosa, Iowa, $55.
10. (12) 7+ Jared Timmerman, Norwalk, Iowa, $50.
11. (9) 2 Brandon Maitland, Waterloo, Iowa, $45.
12. (3) 66 Levi Chipp, Latimer, Iowa, $40.

King of the Hill:
Round #1 – Moudry defeated McCoy; Hovden defeated Sachau; Joe Chisholm defeated Elliott; Jim Chisholm defeated ; Thompson defeated VanDenBerg.
Quarter-Finals – Moudry defeated Hovden; Jim Chisholm defeated Joe Chisholm; Thompson had a bye.
Semi-Finals – Moudry defeated Thompson; Jim Chisholm had a bye.
Finals – Moudry ($500) defeated Jim Chisholm.

DIAMOND IN THE ROUGH USRA HOBBY STOCKS

TexTrail Trailer Parts Heat Race #1 (8 laps):
1. (1) 83 Scott Dobel, Manly, Iowa.
2. (2) 50 Bryce Sommerfeld, Fort Dodge, Iowa.
3. (3) 8 Levi Vander Weide, Sioux Falls, S.D.
4. (5) 15 Jeremy Crimmins, Fort Dodge, Iowa.
5. (6) 42T Tyson Overton, Carlisle, Iowa.
6. (4) 24R Roger Haupt, Webster City, Iowa.

K97 Heat Race #2 (8 laps):
1. (2) 6 Dustin Gulbrandson, Sioux Falls, S.D.
2. (5) 7B Eric Stanton, Carlisle, Iowa.
3. (1) X Tyler Schlumbohm, Sioux Falls, S.D.
4. (3) 35 Riley Crimmins, Fort Dodge, Iowa.
5. (6) 136 Tanner Green, Hampton, Iowa.
6. (4) 11 Sam Umbarger, Garner, Iowa.

Heat Race #3 (8 laps):
1. (3) 4D Daniel Ayers, Webster City, Iowa.
2. (2) 12K Eric Knutson, Slater, Iowa.
3. (4) 11T Todd Uhl, Sheldon, Iowa.
4. (1) 78XX David Rieks, Eldora, Iowa.
5. (5) 56 Jake Blau, Latimer, Iowa.

Heat Race #4 (8 laps):
1. (2) 15 Jeremy Crimmins, Fort Dodge, Iowa.
2. (3) 24R Roger Haupt, Webster City, Iowa.
3. (6) 83 Scott Dobel, Manly, Iowa.
4. (1) 136 Tanner Green, Hampton, Iowa.
5. (4) 35 Riley Crimmins, Fort Dodge, Iowa.
6. (5) 50 Bryce Sommerfeld, Fort Dodge, Iowa.

Heat Race #5 (8 laps):
1. (2) 7B Eric Stanton, Carlisle, Iowa.
2. (4) 8 Levi Vander Weide, Sioux Falls, S.D.
3. (1) 42T Tyson Overton, Carlisle, Iowa.
4. (6) X Tyler Schlumbohm, Sioux Falls, S.D.
5. (3) 4D Daniel Ayers, Webster City, Iowa.
6. (5) 78XX David Rieks, Eldora, Iowa.

Heat Race #6 (8 laps):
1. (5) 6 Dustin Gulbrandson, Sioux Falls, S.D.
2. (4) 12K Eric Knutson, Slater, Iowa.
3. (2) 11T Todd Uhl, Sheldon, Iowa.
4. (3) 11 Sam Umbarger, Garner, Iowa.
5. (1) 56 Jake Blau, Latimer, Iowa.

Dash for Cash (10 laps):
1. (2) 7B Eric Stanton, Carlisle, Iowa, $200.
2. (1) 6 Dustin Gulbrandson, Sioux Falls, S.D., $150.
3. (6) 15 Jeremy Crimmins, Fort Dodge, Iowa, $100.
4. (3) 83 Scott Dobel, Manly, Iowa, $75.
5. (4) 12K Eric Knutson, Slater, Iowa, $70.
6. (9) X Tyler Schlumbohm, Sioux Falls, S.D., $65.
7. (7) 4D Daniel Ayers, Webster City, Iowa, $60.
8. (5) 8 Levi Vander Weide, Sioux Falls, S.D., $50.
9. (12) 50 Bryce Sommerfeld, Fort Dodge, Iowa, $40.
10. (10) 24R Roger Haupt, Webster City, Iowa, $35.
11. (11) 42T Tyson Overton, Carlisle, Iowa, $30.
12. (8) 11T Todd Uhl, Sheldon, Iowa, $30.

King of the Hill:
Quarter-Finals – Dobel defeated Schlumbohm; Vander Weide defeated Rieks; Uhl defeated J. Crimmins; Gulbrandson defeated Sommerfeld.
Semi-Finals – Dobel defeated Vander Weide; Gulbrandson defeated Uhl.
Finals – Gulbrandson ($300) defeated Dobel.